ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 21:21

Gül, açlık grevlerinin bitmesinden memnun


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, açlık grevlerinin sona ermesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, ''Kesinlikle şiddete karışmadan halledilecek konulardır bunlar. Ne çok şiddet, silah, terör, kan olursa bu meselelerin çözümü de zorlaşır. Böyle bir ortam varken başka yollar kesinlikle meşru değildir. O bakımdan daha çok konuşarak, bir araya gelerek, açık, kapalı bu şekilde problemlerimizi halledeceğimize inanıyorum'' dedi.
    
Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera ile Çankaya Köşkü'nde düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
    
Şilili bir gazetecinin ''NATO'dan Patriot misillerini Suriye sınırınıza koymasını talep edecek misiniz-'' sorusu üzerine Gül, Türkiye'nin 1952 yılından bu yana NATO'ya üye olduğunu hatırlatarak, NATO'nun savunma anlayışını ''bütün ve bölünmez'' olarak tanımladı.
    
Suriye'de olup bitenlerin ve yaşanan tehdit ortamının Türkiye'yi yakından ilgilendirdiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, kardeş olarak görülen Suriyelilerin yaşadıklarından derinden etkilenildiğini belirtti.
    
Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu ülkede maalesef bazı kimyasal silahlar var, Sovyet döneminden kalma. Bunların fırlatıcıları var yine o dönemden kalma. Bütün bunlar düşünülerek, komşu olan bir NATO ülkesinde daima ihtimaliyet hesapları yapılabilir. Bu çerçeve içerisinde NATO bünyesinde savunmaya dönük çeşitli planlamalar vardır. Bu sorduğunuz Patriot konusunu bu çerçeve içinde anlamak gerektiği kanaatindeyim'' diye konuştu.
    
     ''Çok yönlü dış politikanın gereği''
    
AB'de büyük siyasi ve ekonomik sorunlar yaşanırken Türkiye'nin neden özellikle Şili ve Latin Amerika'ya ilgi gösterdiğine ilişkin soruyu da yanıtlayan Gül, Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerini sürdürdüğünü anımsattı.
    
Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu demek değildir ki Türkiye sadece AB ile kısıtlı kalacak. Herkesle ilişkilerini geliştirmekte. Ortadoğu, Doğu, Afrika ile. Afrika açılım politikası çerçevesinde Afrika'ya büyük ilgi göstermekteyiz. Bu çerçeve içerisinde Latin Amerika'ya da büyük ilgi gösteriyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Latin Amerika'da Türkiye'nin 9 daimi büyükelçisi olduğunu, son dönemde üç yeni büyükelçilik açıldığını vurgulayan Gül, Latin Amerika'nın da Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiğini, son beş yılda 6 Latin Amerika ülkesi Cumhurbaşkanının Türkiye'yi ziyaret ettiğini hatırlattı.
    
Cumhurbaşkanı Gül, ''Bütün bunlar Türkiye'nin çok yönlü dış politikasının gereğidir. Hem siyasi hem ekonomik olarak böyledir. Tabii ki Latin Amerika'nın en dikkat çeken ülkelerinden biri Şili'dir. Ekonomik potansiyeli, zenginliği açısından. Ayrıca tarihi ilişkilerimizden de bahsettim. Bu çerçevede ilişkilerimizi güçlü hale getirmek istiyoruz. Hatta direkt uçuşları da başlatmayı istiyoruz. Şu anda Latin Amerika ile İstanbul arasını San Paul bağlamaktadır. Ümit ederim ki kısa süre içerisinde ulaştırma alanında havacılık anlaşmasını imzalarız ve THY Şili'ye de uçar'' dedi.
    
     ''Konuşularak halledilecek''
    
Sona eren açlık grevlerine ilişkin değerlendirmesi de sorulan Gül, siyasi ve demokratik mücadeleyle hallolacak meselelerde açlık grevlerinin bir yol olmadığını ve tasvip etmediğini söylediğini anımsattı. Gül, ''Bu da bitti. Onun için bundan memnuniyetimi ifade etmek isterim'' dedi.
    
Cumhurbaşkanı Gül, bundan sonraki sürece ilişkin beklentilerinin sorulması üzerine de bu konuların siyasi ve demokratik yollarla, konuşularak halledileceğini yineledi.
    
''Kesinlikle şiddete karışmadan halledilecek konulardır bunlar. Ne çok şiddet, silah, terör, kan olursa bu meselelerin çözümü de zorlaşır'' diyen Gül, Türkiye'de en aykırı düşüncelerin bile ifade edilebildiğini kaydetti. TBMM'deki konuşmalar takip edildiğinde ''Bunlar Türkiye'de mi konuşuluyor'' denebileceğini söyleyen Gül, ''Böyle bir ortam varken başka yollar kesinlikle meşru değildir. O bakımdan daha çok konuşarak, bir araya gelerek, açık, kapalı bu şekilde problemlerimizi halledeceğimize inanıyorum'' ifadelerini kullandı.
    
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER