ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 13:17

"Güçlü Türkiye için çözüm süreci çok önemli"


Atatürk Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, çözüm sürecine ilişkin, "Etrafı sıkıntılarla çevrili bir bölgede zenginliklere sahip bir milletin güçlü olması ve kendi ayaklarının üzerinde durması gerekir. Sürecin başarıya ulaşması bunun için elzemdir" dedi.
Beyhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üç kıtada toprakları bulunan Osmanlı İmparatorluğu'nda değişik ırk ve inanç mensuplarının bir arada yaşadığı belirtti.
Birinci Dünya Savaşı sonrasında bu topraklar üzerinde insanlık tarihi için bir trajedi yaşandığını, bu bölgelerdeki birçok insanın yaşadığı toprakları terk ederek Anadolu coğrafyasına sığındığını hatırlatan Beyhan, şöyle konuştu:
"Böyle olunca da Anadolu adeta insanlığın harmanlandığı bir sergi haline geldi. Büyük devletlerin bakiyesi olan ülkelerde farklı etnik grupların, inanç sahiplerinin, değişik dilleri konuşan toplulukların ortak vatandaşlık şuuru oluşturması ve geliştirmesi gerekir. Maalesef vaktiyle bu yapılamadı. Yapılmadığı için de yıllarca bu ülke büyük sıkıntılar yaşadı. Ülkemiz için büyük paraların sarfına, zamanın ve enerjinin heba edilmesine sebep oldu. Çözüm sürecini bu noktada önemsiyor, güzel bir gelişme olarak değerlendiriyorum. Ümit ediyorum ki bu süreç baltalanmaz ve istikrar sağlanarak iç barış elde edilir. Böylece ülkemiz dev adımlarla büyük ve güçlü bir Türkiye olma yolundaki hedefine ulaşır."
- "Türkiye hedefine ulaşacaktır"
Beyhan, Türkiye'nin, bulunduğu coğrafyada toprak ve nüfus bakımında birçok ülkenin önünde olduğunu aktardı.
Bir zamanlar Osmanlı egemenliğinde bulunan coğrafyalarda günümüzde bir insanlık trajedisi yaşandığına dikkati çeken Beyhan, "Kan ve gözyaşı devam ediyor. Bir Irak'a bakınız, her gün yüzlerce insan katlediliyor. Suriye bir iç savaşın içinde. Libya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Şu anda sükunet olsa da Balkan coğrafyasında yakın zamanlarda insanlık dramları yaşanmıştır. Etrafı sıkıntılarla çevrili bir bölgede zenginliklere sahip bir milletin güçlü olması ve kendi ayakları üzerinde durması gerekir. Çözüm sürecinin başarıya ulaşması bunun için elzemdir" dedi.
Beyhan, bir ülkenin uluslararası arenada politika belirleyici olabilmesi için bilgi üreten, öğreten ve insanlığa armağan eden, ürettiği bilgiyi zamanın ihtiyaçlarını karşılayacak hale getirmesi gerektiğini vurguladı.
Güçlü bir ülkenin dünya barışına da hizmet edeceğini ifade eden Beyhan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Sözünüzün ve politikanızın arkasında ciddi bir gücün olması gerekir. Barışı sağlayan etmenlerin en önemlisi caydırıcı güçtür. Caydırıcı güç ürettiğiniz bilgiyle elde edilir. Bu gücü adil biçimde kullandığınız takdirde bölge ve dünya barışına katkı sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla dünya politikasına da yön verebilirsiniz. Ülkemiz bu yoldadır ve hedefine de ulaşacaktır. Güçlü bir Türkiye için çözüm süreci çok önemli. Bu bakımdan süreci önemsiyor ve başarıya ulaşacağını ümit ediyorum."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER