ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Ocak 2013 Perşembe 09:14

Güçlü bir Avrupa için de Türkiye


Türkiye'nin Dakka Büyükelçiliği'ne atanan Hüseyin Müftüoğlu, dünyanın güçlü bir Avrupa'ya ihtiyaç duyduğunu, güçlü bir Avrupa için de Türkiye'nin AB'de yer alması gerektiğini söyledi.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilci Yardımcılığı görevinden Dakka Büyükelçiliği görevine atanan Müftüoğlu, New York Peace Islands Enstitüsü'nde ''Türkiye'nin Dış Politikası: Bölgesel Oyuncudan Küresel Oyuncuya'' konulu konferans verdi.

Türkiye'nin gelişmiş demokrasisi, hızlı büyüyen ekonomisi, sosyal dinamizmi, tarihi ve zengin kültürel çeşitliliği ile bölgede ve dünyada önemli bir güç olduğunu belirten Müftüoğlu, bu özellikleri dolayısıyla Türkiye'nin bölge ülkelerine de ilham kaynağı olduğunu kaydetti.

Müftüoğlu, Türkiye'nin artan dış temsilcilik sayısı hakkında da bilgi vererek, Afrika ve diğer bölgelerdeki açılımları anlattı.

Türkiye'nin komşularla ''sıfır sorun'' politikasına değinen Müftüoğlu, ayrılıklar yerine üzerinde anlaşma sağlanan noktalara vurgu yapılması gerektiğini dile getirdi.

Bu politikanın sonuçlarının görüldüğünü de ifade eden Müftüoğlu, ''Son yıllarda Türkiye'nin komşularıyla ticaret hacmi 4 kat arttı. Bu politikaların sonucu olarak sorunların akşamdan sabaha çözülmesini bekleyemeyiz. Bazı sorunların temelleri derinlerde. Ama en önemlisi politik kararlılık. Biz bu kararlılığa sahibiz ama bütün komşularımız bu politik kararlılığa sahip değil'' dedi.

Suriye

Türkiye'nin dinamik bir güç olarak bölgesinde ve dünyadaki gelişmelerle yakından ilgilendiğini dile getiren Müftüoğlu, Türkiye'nin bir komşusu olarak Suriye'de yaşananlar dolayısıyla son derece üzgün olduğunu söyledi.

Müftüoğlu, Türkiye'nin başından beri Suriye'de dönüşüm ihtiyacını gündeme getirdiğini ifade ederek, uluslararası toplumun da bugün bu noktaya geldiğinin görüldüğünü kaydetti.

''Esed ülkesini değiştirerek kahraman olabilirdi'' diyen Müftüoğlu, ama Beşşar Esed'in ''tarihin yanlış tarafında durmayı seçtiğini'' ve halkına karşı katliam uyguladığını söyledi.

Türkiye'nin Suriyelilere karşı ''açık kapı'' politikası uyguladığını ve ülkelerinden kaçanları misafir ettiğini belirten Müftüoğlu, ''Biz Suriye'de demokrasinin hakim olmasını ve seçim yoluyla Suriye'nin gerçek temsilcilerinin iktidara gelmesini istiyoruz'' diye konuştu.
    
Avrupa Birliği

Hüseyin Müftüoğlu, Türkiye için AB üyeliğinin stratejik öneme sahip olduğunu belirterek, ''Dünyanın güçlü bir Avrupa'ya ihtiyacı var. Güçlü bir Avrupa için de Türkiye Türkiye AB'de yer almalıdır'' dedi.

Güç merkezlerinin Asya'ya kaydığını anlatan Müftüoğlu, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde denge için Avrupa'ya büyük katkı yapabileceğini de sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER