ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 13:25

Grizu faciasında yaşamını yitiren 30 madenci anıldı


Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Karadon Müessesesi Maden Ocağı'nın eksi 540 kodunda grizu patlaması sonucu yaşamını yitiren 30 taşeron firma işçisi, olayın 3’üncü yılında dualarla anıldı.

    Maden ocağı önünde kurum, sendika yöneticileri ve vardiya işçilerinin katılımıyla gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan TTK Genel Müdürü Burhan İnan, 165 yıldır kömür üretimi yapıldığını hatırlatarak, “İşçi gücüyle sürdürdüğümüz çalışma biçimini, havzanın jeolojik şartlarının teknoloji kullanımına izin vermemesinden kaynaklanıyor. Kurumumuza bağlı Amasra Müessese Müdürlüğümüzde ilk defa makinenin kazı yaptığı bir sistemi deniyoruz. Bunu başarırsak havzanın diğer müesseselerinde de bu işi yaygılaştırıp iş güvenliğini önemli ölçüde tesis edeceğimize inanıyorum. İşçi sağlığı ve iş güvenliği bütün çalışanların el ele vermesiyle sağlanabilecek olgudur. Kazaları ancak bu şekilde önleyebiliriz." dedi.

    İş güvenliğinin her şeyden daha önemli olduğunu ve bunun için yeraltında taşeronlaşmaya son verilmesi gerektiğinin altını çizen Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş da şunları kaydetti: “İşçimizin sağlığı hiçbir şeyle ölçülemez. Ancak bütün uyarılarımıza rağmen taşeron sisteminin TTK'da uygulanmasıyla bu tür üzücü kazaları daha sık yaşamaya başladık. Yer altında bu uygulama olmaz. Umarım bu olayların bir daha yaşanmaması için gereken adımlar atılır.”

    KUR’AN OKUTULDU, MEVLİT ŞEKERİ DAĞITILDI

    Programda konuşmaların ardından Kur’an-ı Kerim okunup dua edildi. Daha sonra 30 maden şehidi için mevlit şekeri dağıtıldı.

    OLAY

    TTK Kilimli beldesi Karadon Mahallesi'nde bulunan Karadon Müessesesi Maden Ocağı'nın eksi 540 kodunda, 17 Mayıs 2010 yılında grizu patlaması sonucu 30 maden işçisi hayatını kaybetmişti. Olayın 4. günü işçilerden 28’inin cesedine ulaşılmış, Dursun Kartal ve Engin Düzcük isimli işçilerin cenazeleri ise 8 ay sonra bulunmuştu.

    Olayla ilgili yargı süreci devam ediyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER