ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Haziran 2013 Pazartesi 16:35

Grevci sendikalar, davul-zurna eşliğinde halay çekti

Grevci sendikalar, davul-zurna eşliğinde halay çekti


Türkiye genelinde hükümetin Taksim Gezi Parkı’na yönelik tutumunu protesto eden DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve TDB üyeleri bir günlük iş bırakma eylemi yaptı. Başkent'te iş bırakan sendika üyeleri alanlara inip davul-zurna eşliğinde halay çekti.

    Ankara Kolej Meydanı’nda toplanan DİSK, KESK, TMMOB, TTB, TDB ve bazı sivil toplum kuruluşları buradan Kızılay’a hareket etti. Eylem nedeniyle Kolej-Kızılay istikameti çift yönlü trafiğe kapatıldı. Güvenlik güçleri, Kızılay istikametine yönelen grubu Mithat Paşa Caddesi köprü altında durdurdu. Kalabalığa uyarıda bulunan emniyet güçleri, grubun açıklama yapıp dağılmasını istedi. Yapılan uyarıların ardından sendika temsilcileri ile polis arasındaki görüşme sonucunda uzlaşma sağlandı. İşçiler, polis barikatının yaklaşık 50 metre uzağında durdu. Sendika temsilcileri grubun daha fazla ileri geçmesini engellemek için, insan zinciri oluşturdu. Eyleme CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de katıldı.

    HÜKÜMETİN TAKSİME YÖNELİK TUTUMU ELEŞTİRİLDİ

    Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) ait ses yayın aracının üzerine çıkan sendika temsilcileri burada açıklama yaptı. Sendika temsilcileri, Taksim Gezi Parkı’na yönelik hükümetin tutumunu eleştirdi. Polisin uyguladığı sözde şiddeti protesto edip, hükümeti istifaya davet etti.

    Yapılan açıklamaların ardından protestocu grup, bir süre oturma eylemi yaptı. Oturma eylemine sendika temsilcileriyle CHP Milletvekili Levent Gök de katıldı. Oturma eyleminin ardından eylemciler, davul zurna eşliğinde halay çekti.

    Greve giden sendika temsilcileri daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Köprü altında görev alan emniyet kuvvetleri ise grubun dağılmasının ardından Kızılay’ı trafiğe açtı. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER