ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Nisan 2014 Pazar 08:58

Gözleri ve elleri bağlı bulundular

Gözleri ve elleri bağlı bulundular

Geçen yıldan bu yana kayıp Fransız 4 gazeteci gözleri ve elleri bağlı bir şekilde askerler tarafından bulundular.


Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün görev yapmak için 'dünyanın en tehlikeli ülkesi' ilan ettiği Suriye'den geçen yıldan bu yana kayıp olan Fransız 4 gazeteci, gözleri ve elleri bağlı bir şekilde Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde sınırında devriye gezen askerler tarafından bulundu.

El Kaide bağlantılı IŞİD güçlerinin elinden kurtulan ve başka bir grup tarafından sınıra bırakıldığı ileri sürülen Fransız gazeteciler Nikolas Henin (38), Pierre Torres (29), Edouard Elias (22) ile Didier Farnçois (54) Türk askerleri tarafından güvenli bölgeye alındı.

Fransız 4 gazeteci geçen yıl Haziran ayında başkent Şam ve Halep'teki çatışmaları yerinde görüntülemek için Kilis'in Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye’ye giriş yaptı. Çatışma bölgesinde bir süre göre yapan Fransız gazeteciler Nikolas Henin, Pierre Torres, Edouard Elias ile Didier Farnçois, daha sonra iddiaya göre IŞİD mensupları tarafından kaçırıldı.

TÜRKİYE SINIRINDA BULUNDULAR

Yaklaşık 10 aydır Suriye'de tutulan gazeteciler, dün gece saatlerinde bilinmeyen bir grup tarafından elleri ve gözleri kapalı şekilde Türkiye- Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi yakınlarında bir bölgeye getirildi. Sınırdan geçirilen gazeteciler, sınır hattında devriye görevi yapan askerler tarafından fark edildi. Kaçakçı olmalarından şüphelenilen ancak gözlerinin kapalı olduğu ve Fransızca konuştuklarını fark eden askerler durumu komutanlarına bildirdi.

GÜVENLİ BÖLGEYE ALINDILAR

Sınır hattına gelen üst düzey askerler, elleri ve gözleri kapalı olan kişilerin Suriye'de kaçırılan gazeteciler olduğunu belirleyince, gazetecileri güvenli bölgeye aldı. Sağlık kontrolü için Akçakale Devlet Hastanesi'ne götürülen, saç ve sakallarının uzadığı görülen gazetecilerin İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ilk ifadeleri alındı. İfadelerinde fotoğraf makinesi ve kameralarına el konulduğunu söyleyen Fransız gazeteciler, bulundukları Fransız yetkililere bildirildikten sonra Yabancılar Şubesi'ne getirildi. Gazetecilerin işlemlerinin ardından kente gelecek Fransız yetkililere teslim edileceği bildirildi.

FRANSA CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKANI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Öte yandan Fransız gazetecilerin Suriye'de kaçırılmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande ile Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, gazetecilerin kaçırıldığını doğrular nitelikte açıklama yaparak serbest bırakılmalarını istemişti.

ŞANLIURFA'DAN AYRILDILAR

Suriye'de rehin tutulan ve gece Türkiye sınırında bulunduktan sonra Şanlıurfa'ya getirilen Fransız 4 gazeteci, Yabancılar Şube Müdürlüğü'nde polislere ifade verdi. Fransız gazeteciler Nikolas Henin, Pierre Torres, Edouard Elias ile Didier Farnçois, saat 13.00 sıralarında işlemlerinin tamamlanmasının ardından kente gelen Fransa Konsolosluğu görevlilerine teslim edildi. Fransız gazeteciler, kendilerini bekleyen meslektaşlarına gözükmemek için Yabancılar Şubesi'nin arka kapısına yanaşan araçlara bindi. Fransız gazetecilerden bazıları görüntülenmemek için yüzlerini gizlerken, bazıları ise kameralara el salladı. Fransız gazetecilerin Gaziantep'e gidecekleri ve buradan da havayolu ile önce İstanbul ardından ülkelerine dönecekleri bildirildi.

FRANSA'YA GİTTİLER

Şanlıurfa'dan geldikten sonra Gaziantep'te bir otele yerleşen ve burada saç ile sakallarını kestiren Fransız gazeteciler gece saat 21.00 sıralarında Gaziantep Havalimanı'na geldi. Kendisini bekleyen gazetecilere görünmemek için yoğun çaba sarfeden Fransız gazeteciler; Edouard Elias, Didier François, Pierre Torres ve Nicolas Henin, Fransız Büyükelçiliği yetkilileri ve polislerle birlikte VIP salonundan alana girdi. Burada işlemlerini yaptıran Fransız gazeteciler daha sonra apronda kendilerini bekleyen Fransa Hava Kuvvetleri'ne ait askeri uçağa binerek ülkelerine hareket etti.

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER