ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:26

Göze el değmeden lazerle katarakt ameliyatı


Göz merceğinin matlaşmasıyla ortaya çıkan ve görme yeteneğini azaltan katarakt, artık el değmeden lazerle tedavi edilebiliyor. Katarakt tedavisinde kullanılan klasik bıçaklı ameliyat yerini artık göze el sürmeden yapılan 'femtosaniye lazer' teknolojisine bıraktı. Bu yeni teknoloji sayesinde ameliyat sonrası beklenmedik riskler ve yan etkiler de en aza iniyor.

Türkiye'de 'femtosaniye lazer' tekniğinin uygulandığı Bir İnci Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. Faik Oruçoğlu, yeni teknolojinin ameliyat esnasında hastaya güvenlik ve konfor sağlandığını söyledi. Tıbbi tedavi, ilaç, göz damlası, egzersiz ya da gözlükle tedavisi mümkün olmayan kataraktta tedavinin tek yolunun gözdeki matlaşmış mercek kısmının saydam göz içi lensi ile değiştirilmesi olduğunu kaydeden Oruçoğlu, şu bilgileri verdi:

"Göz cerrahisinde çığır açan 'femtosaniye lazer' teknolojisi ile ameliyatı yapan doktor, gözdeki kornea üzerinde yapacağı kesilerin şeklini, açısını ve ölçüsünü bilgisayara yüklüyor. Daha sonra kataraktın bulunduğu kapsülün açılması için gerekli verileri giriyor ve son olarak da kataraktın parçalanması için gerekli değerleri yüklüyor. Bütün bunlardan sonra geriye lazer cihazının pedalına basılarak ameliyatın gerçekleştirilmesi kalıyor. Ameliyat esnasında küçük astigmatik kusurlar da kornea üzerinde lazer ile yapılan 'arkuat' ismi verilen kesilerle düzeltilebiliyor. Katarakt cerrahisinde tıp biliminin ulaştığı en son gelişme olan femtosaniye lazerlerin kullanılması ve gelişmiş göz içi mercek yerleştirilmesi ile hastalar hem uzak hem de yakın bakışlarda gözlüksüz daha net bir görme yeteneğine kavuşabiliyor. Femtosaniye lazerle yapılan katarakt ameliyatlarında hasta 15 dakikalık bir operasyon sonrası evine gidebiliyor. Yine çok kısa sürede iyileşip günlük aktivitelerine kısa sürede dönebiliyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER