ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Nisan 2013 Cuma 01:28

"Görüyoruz ki yine haklı çıktık"


AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, CHP ve MHP'nin TBMM bünyesinde çözüm sürecine ilişkin kurulması teklif edilen komisyona üye atamayacağını beyan etmesinin şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Bağış, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın MHP ve CHP'yi "ruh ikizi" olarak tanımladığını hatırlatarak, "Ama öyle anlaşılıyor ki, CHP ve MHP birbirleriyle tek yumurta ikizi. Atalarımız ne güzel söylemiş, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" ifadesini kullandı.

Bilindik bir tablo ile karşı karşıya olunduğuna dikkati çeken Bağış, Türkiye'de yine olumlu gelişmeler olduğunu ancak iki muhalefet partisinin her zamanki gibi olumlu gelişmelerin önüne takoz koymaya çalıştığını kaydetti.

"TBMM neresi- Millet iradesinin tecelligahı. CHP ve MHP oraya nasıl geldi- Milletin oylarıyla, kendilerine oy verenlerin iradesini temsil etmek üzere geldi" ifadesini kullanan Bağış, ancak gelinen noktada AK Parti'nin son derece halis bir niyetle milletin iradesini sürece dahil etmek için her türlü adımı attığını, CHP ile MHP'nin ise seçmenlerinin oylarına ihanet ettiklerine, kendi seçmenlerinden korktuklarına işaret etti.

Bağış, söz konusu iki partinin terör bittiğinde partilerinin tabelalarını indirmekten korktuklarını belirtirken, "İki kafadar baş başa vermiş bu süreci nasıl sabote ederiz diye düşünüyorlar. Ama onlara bir şeyi hatırlatmak lazım. Korkunun ecele faydası yok. Biz milletimizden korkmuyoruz ve bu süreçte milletimizin desteklemediği, onay vermediği hiçbir adım da atmadık, atmayacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Daha önce çözüm sürecinde sessiz kaldığı için CHP'yi eleştirenlere haksızlık ettiklerini, asıl sessiz kaldığı için CHP'ye teşekkür etmeleri gerektiğini söylediğini hatırlatan Bağış, şöyle devam etti:

"Görüyoruz ki yine haklı çıktık. CHP ağzını açar açmaz bu ülkenin menfaatlerinin aleyhine sözcükler dökülmeye başladı. Bu ülke onların yaptığı hangi şeyden hayır görmüş ki- Madem Sayın Kılıçdaroğlu iddia ettiği kadar demokratik bir lider, bıraksın, parti içinde sürece destek veren milletvekilleri komisyona üye olsun."

MHP'nin süreçteki tutumuna da değinen Bağış, MHP yönetiminin rahmetli Başbuğ'un mesajlarını tekrar okuması, onun vizyonundan nasibini alamasa bile en azından emanetine haksızlık etmemesi gerektiğini belirterek, "Alparslan Türkeş yaşasaydı bugün terörün bitmesi için desteğini esirgemez, taşın altına elini sokardı. Bu ülkenin kardeşlikle bölünmeyeceğini, kardeşlikle güçleneceğini bilirdi. Maalesef hem CHP hem de MHP yönetimi hükümetimize değil, silahların bırakılmasına ve akan kanın durmasına muhalefet ediyorlar. Bu durumu ne güzel özetlemiş Yunus Emre; 'Cümleler doğrudur sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz sen eğri isen'" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin, CHP ve MHP olsa da olmasa da barışın miladına giden yolda yürümeye başladığını kaydeden Bağış, iki partinin istemesi halinde "barış kervanına" katılacağını ve kendilerinin de bunu samimiyetle arzu ettiğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca, "Ama hükümetimize değil de kardeşliğe muhalefet eden tavırlarını sürdürürlerse, bizim onları kendi dertleriyle baş başa bırakmaktan başka yağacağımız bir şey yok. Zira biliyoruz ki, gerçek sosyal demokratlar da gerçek milliyetçiler de terörün sonlanmasından rahatsızlık değil, memnuniyet duyacaklardır. 76 milyonun ortak özlemi ve beklentisi budur" denildi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER