ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:30

Görmez: Farklılıklar zenginliğimiz, ihtilafı kavgaya dönüştürmeyin

Görmez: Farklılıklar zenginliğimiz, ihtilafı kavgaya dönüştürmeyin


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Dicle Üniversitesi’nde öğrencilere çağrıda bulundu. Görmez, “Farklılıklar bizim zenginliğimizdir, büyüklüğümüzdür ondan hiçbir zaman çekinmeyelim. O ihtilafı asla bir kavgaya dönüştürmemeliyiz.” dedi.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri Prof. Dr. Mehmet Görmez’in ‘İnsan Onuru’ konulu konferansıyla başladı. Hz. Muhammed(sav) insan onuru ve örnek kişiliği hakkında konuşan Görmez, “ İslam dini insana yaratılışından bahşedilen onuru verdi” dedi. Onurun varlık, bilgi, insan ve alem gibi dört ana başlıkta toplanabileceğini vurguladı.

Konuşmasının sonunda Dicle Üniversitesi’nde geçen hafta iki öğrenci grubu arasında yaşanan kavgaya da yer veren Görmez, öğrencilere çağrıda bulundu. Görmez, farlılıkların zenginlik olarak görülmesi gerektiğini kaydetti. Mühim olanın ihtilafı rahmete dönüştürmek olduğunu anlatan Görmez, “Farklılıklar bizim zenginliğimizdir, büyüklüğümüzdür ondan hiçbir zaman çekinmeyelim. O ihtilafı asla bir kavgaya dönüştürmemeliyiz. İhtilafı zenginlik olarak değerlendirdiğimiz de o ‘Müsademe-i efkardan barikai hakikat doğar’. Fikirler çatışınca hakikat kıvılcımları ortala çıkar. O kıvılcımların ışığında hakikat çok daha berrak bir şekilde ortaya çıkaracaktır.” diye konuştu.

KUR’AN-I KERİM’İ SORGULAYARAK OKUYUN

Yüreklerde büyük bir peygamber sevgisinin olduğunu anlatan Görmez, bu sevginin bilgiye dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti. Görmez, “Bizim yüreklerimizde bir peygamber sevgisi var. Ancak bu peygamber sevgisini bilgiye dönüştürmeliyiz, bilince dönüştürmeliyiz ve o bilgiyi hayata aktarmalıyız. Onun için hepimize düşen okumaktır. Sorgulayarak okuyun. Sorgulamaktan korkmayın. Biz hocalar bazen onun önünü kapatmaya çalışırız. Ama siz hiç korkmayın. Kur’an-ı Kerim okurken nasıl ki ilk okunmada insan tecvit hataları yaparken hiçbir sakınca olmaz ilk okumalarda sizin o sorgulamalarınız sizi hakkı ve hakikatı çok daha iyi anlamaya götürecek.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER