ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 19:20

Görmez: "Din fayda yerine zarar da verebilir''


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Din bütün dünyada yükselen bir değerdir fakat eğer doğru öğretilmezse insanlar dini doğru öğrenmezlerse din fayda yerine zarar da verebilir'' dedi.
    
Başkanlık'tan yapılan açıklamaya göre, Görmez, makamında Kosova Cumhuriyeti Meclisi Dini Özgürlükler Komisyonu Başkanı Amir Ahmeti ile görüştü.
    
Görmez, görüşmede, Kosova'da büyük bir cami inşa etmek istediklerini belirterek, ''Siyasi ve beşeri coğrafyanın yanında bir de gönül coğrafyası vardır. Dolayısıyla Balkanlar'daki bütün Müslüman kardeşlerimizin yaşadığı bölgeyi biz kendi gönül coğrafyamız olarak görüyoruz'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Kosova İslam Birliği'ni Kosova için büyük bir şans olarak gördüğünü dile getiren Görmez, İslam Birliği ile iyi ilişkilerinin olduğunu söyledi.
    
Balkanlarda bazı dini kurumlarda ihtilaf bulunduğunu bunun da toplumun beraberliğine olumsuz yansıdığını belirterek, ''Ama Kosova'da İslam Birliği ile halk arasındaki çok iyi ilişkiler görmekten mutluluk duyuyorum. Şimdi beraber büyük bir projeye imza atacağız o da Kosova'da büyük bir cami projesi. Mimari değeri çok yüksek, sembolik değeri olan büyük bir mabet olacak inşallah. Hazırlıklarımız tamamlandı'' diye konuştu.
     ''Özgürlükler konusu bizim kültürümüzün, medeniyetimizin önemsediği bir şeydir'' ifadelerini kullanan Görmez, tüm insanların düşüncesini, inancını, hayatını özgürce yaşama imkanına sahip olması gerektiğini vurguladı. Görmez, şöyle devam etti:
     ''Biz tarihte bütün dinleri, kültürleri barış içerisinde yaşatmış bir milletiz. Bizim yaşadığımız bir ülkede hiç kimse dilinden, dininden, ırkından, düşüncelerinden dolayı ötekileştirilmemeli. Mesela Makedonya'da son günlerde yaşanan hadiseler son derece üzücüdür. Yıllarca birlikte yaşamış insanların, farklı etnik yapıların karşı karşıya gelmesi endişe vericidir. Kosova küçük bir yer ancak mana değeri çok büyük bir ülkedir. Arnavutuyla, Boşnağıyla, Türküyle başka etnik unsurlarıyla, barış içinde birlikte yaşama tecrübesine sahip bir ülkedir.''
    
''Din cehalet kabul etmez''
    
     Dinle ilgili yaşanan sorunların temel kaynağının din eğitiminin sağlıklı verilememesinden kaynaklandığını söyleyen Görmez, ''Din bütün dünyada yükselen bir değerdir fakat eğer doğru öğretilmezse insanlar dini doğru öğrenmezlerse, din fayda yerine zarar da verebilir. Çünkü din cehalet kabul etmez. O yüzden sağlıklı din eğitimine çok önem vermek lazım'' diye konuştu.
     Türkiye'de din eğitiminin bir ayağını imam hatip liselerinin oluşturduğuna dikkati çeken Görmez, ''Bu liselerin sayısı bini geçti. Bu okulların eğitim sistemi aslında bütün İslam dünyasına örnek olacak bir sistemdir. Çünkü din ilimleriyle fen ilimlerini birlikte veriyor. Bir insan sadece fen ilimlerine yoğunlaştığı zaman maneviyatı, metafiziği dışlayabiliyor. Sadece din ilimlerine yoğunlaştığı zaman ise çağdan ve gerçeklikten kopuyor. Ama birlikte olduğu zaman daha dengeli bir insan tipi oluşuyor'' ifadelerini kullandı.
     Yaygın din eğitimi sisteminin, din eğitiminin diğer ayağını oluşturduğunu belirten Görmez, bu kurumların Diyanet'e bağlı olduğunu ve iki yıllık kurs eğitimi verdiklerini kaydetti.
     Eğitimlerde dersler hazırlanırken bilimsel ve pedagojik kriterlere dikkat edildiğini söyleyen Görmez, ''Matematik, Türkçe dersini nasıl ciddiye alıyorsak bir din eğitimi dersi müfredatını da aynı ciddiyetle ele alıyoruz'' dedi.
     Görmez, Almanya'daki dersi müfredatı üzerinde de çalıştıklarını kaydetti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER