ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 07:13

Görmez: Bir tek insanın onuru bütün insanlığın onurudur

Görmez: Bir tek insanın onuru bütün insanlığın onurudur


Batman'da Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Dünyanın herhangi bir yerinde kalbi kırılan, hor görülen, renginden dolayı aşağılanan, ırkından dolayı ötekilenen, dininden dolayı aşağılanan herhangi birinin onuru kırılıyorsa, bütün insanlığın onuru rencide ediliyor demektir" dedi.

Görmez, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Batman 16 Mayıs Şehir Stadı'nda düzenlenen Kutlu Doğum Haftası etkinliklerine katıldı. Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İlahi Nağmeler Korosu Kürtçe, Arapça ve Türkçe ilahiler seslendirdi. Peygamber efendimizi anlatan slayt gösterilerinin de yer aldığı etkinlikte konuşan Görmez, davetlilere Kürtçe "Allah gecenizi hayırlı etsin" dedi.

İnsanlığın bilimde, teknolojide, iletişimde büyük ilerlemeler kaydetmesine rağmen insana değer vermede ve onurunu muhafaza etmede başarılı olamadığını söyleyen Görmez, 21. yüzyılda bugün hala bütün dünyada insanlık onurunun rencide edildiğini aktardı. Görmez, Afrika'da, Şam'da, Halep'te, Bağdat'ta, Mali'de, Myanmar'da ve dünyanın nice yerlerinde insan onurunun ayaklar altına alınmaya devam edildiğine dikkat çekerek, "İnsanlar ırkından, dilinden, renginden, soyundan, sopundan dolayı eğer günümüzde hala hor görülüyorsa, hakir görülüyorsa o zaman dünyada hala insan onurunun sorunu var" diye konuştu.

Bir tek insanın onurunun bütün insanlığın onuru olduğunu ileri süren Görmez, "Zannetmeyin sadece savaşların ve büyük problemlerin olduğu yerlerde insan onuru çiğnenmiyor, aslında sessizce büyük kainatı, insanların bütün hayatını göz önünde bulundurursanız, göreceksiniz ki sessizce dünyanın her tarafında insanın onuru kırılıyor. İnsanın onuru rencide ediliyor. Dünyanın herhangi bir yerinde kalbi kırılan, hor görülen, renginden dolayı aşağılanan, ırkından dolayı ötekilenen, dininden dolayı aşağılanan herhangi birinin onuru kırılıyorsa, bütün insanlığın onuru rencide ediliyor demektir. Hiçbir insanı hor ve hakir görme hakkına sahip değiliz" diye konuştu.

Kutlu Doğum Haftası etkinliğine katılan binlerce kişiye bir çağrısı ve duası olduğunu ifade eden Görmez, konuşmasında şunları dile getirdi: "Gelip hepimiz hırkamızı yere serelim, içine elimizde kırılmış Hacerül Esved parçaları yok ama kırılmış onurlar ve kalpler var. O hırkalarımızın üzerine bütün onurlarımızı koyalım. Rencide edilmiş tüm onurları koyalım. O hırkalarımızın üzerine bütün kırık kalpleri koyalım. Bütün annelerin gözyaşlarını koyalım. Yavrusunu şehit vermiş her annenin gözyaşını koyalım ve her birimiz bir ucundan tutalım. Edirne'deki kardeşimiz bir ucundan tutsun, Hakkari'deki kardeşimiz bir ucundan tutsun, Bursa'daki kardeşimiz bir ucundan, Karadeniz'deki kardeşimiz bir ucundan tutsun ve hep birlikte kaldıralım. Kırılan onurları, kalpleri, yürekleri insanlığın kalbine yeniden izzetle, onurla, şerefle, hassasiyetle hep birlikte yerleştirelim. Gelin hep birlikte ülkemizi eman yurdu yapalım, öyle bir eman yurdu olsun ki sizin oluşturduğunuz güven Bağdat'a, Şam'a, Halep'e, Arakan'a, Myanmar'a emniyet versin, güven taşısın. Gelin ülkemizi selam yurdu, barış yurdu yapalım. O selam, Bağdat'a, Şam'a, Halep'e, Arakan'a, Afrika'ya da ulaşsın. Ülkemizi adalet yurdu yapalım, fazilet yurdu yapalım. Allah'tan son niyazım, bu topraklarda onuru kırılan, onuru rencide edilen, onuru ayaklar altına alınan hiçbir insanımızın kalmamasıdır."

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de İslam'ın kardeşlik dini olduğunu belirterek, peygamber efendimizin veda hutbesinin evrensel bir insan onuru bildirgesi olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından Görmez, programa katılan Şimşek, Vali Yılmaz Arslan ve diğer protokol üyelerine gül verdi. Program, Tillo İlahi Grubunun seslendirdiği ilahilerle son buldu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER