ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 19:45

Görmez, Alman Bakan Friedrich ile görüştü


Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Almanya Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ve beraberindeki heyetle görüştü.
    
Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığında gerçekleşen görüşmede, ''Artık Almanya Türkiyesiz, Türkiye Almanyasız yapamaz. Üç milyonu aşkın ortak akrabamız var ve birlikte aynı dünyayı, aynı havayı teneffüs ediyoruz'' dedi.
    
Diyanet İşleri'nin Almanya'da yaşayan ortak vatandaşlarla 40 yıllık gönül bağı oluşturduğunu belirten Görmez, ''45-50 yıllık birlikteliğe bakıldığında mutlu edici bir tabloyla karşılaşılacağını söyledi.
    
Görmez, görüşmede olumlu gelişmeleri gözden geçireceklerini kaydederek, ''Geliştirdiğimiz güzelliklere, olumlu ilişkilere baktığımızda olumsuzlukların çok az kalacağını düşünüyorum. Ancak bu hiç olumsuzluklara işaret edilmeyecek anlamına da gelmez. Ancak onlar da çözmek için vardır. Yaratıcı, insana aklı, kalbi ve bu imkanları makamları bu sorunları çözmek için verdi'' diye konuştu.
    
   ''Bu yolda önemli olan birlikte hareket edilmesidir''
    
Almanya Federal İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich de Diyanet İşleri Başkanlığının Almanya'da özellikle cami ve cami dernekleri açısından önemli bir rol oynadığını söyledi.
    
On yıllar içerisinde hem Almanya hem Müslümanlar açısından değişim yaşandığını belirterek, artık Müslümanların toplumda daha özgüvenli ve daha kendinden emin yer aldıklarını kaydetti.
    
Almanya'da düzenlenen ''Açık Cami Günleri''ni hatırlatan Friedrich, Müslümanların orada komşusuna birlikte yaşadığı insana camisini, ibadet yerini ve dinini tanıtma fırsatı verdiğini ifade etti.
    
Friedrich, ''Allahsızlık içinde olan bir dünyaya gidişatın'' olduğunu söyleyerek, ''İnsanların bir dine sahip çıkması, dini temsil etmesi, toplum yararı için son derece önemli. İnsanların ruhi dengelerini sağlayabilmeleri için de tekrar Allah'a ve dine inanmanın önemli olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.
    
Almanya Anayasasının dine dostane baktığını ifade eden Friedrich, dinin gelecekte insanların huzur içinde yaşamaları için önemli olduğu belirtti.
    
Alman İslam Konferansı'nın oluşturulduğunu da anımsatan Friedrich, ''İyi bir yolda olduğumuzu düşünüyorum. Bu yolda önemli olan birlikte hareket edilmesidir'' dedi.
    
Konuşmaların ardından Görmez Friedrich'e geleneksel işlemeli bakır süs eşyası hediye etti.
    
Göraşme daha sonra basına kapalı devam etti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER