ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL30°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ekim 2013 Cuma 14:15

Görme engelliler resim sergisi açtı


Adana’da parmak, mıknatıs, toplu iğne ve fırçaları kullanarak yağlıboya resim yapmayı öğrenen 72 görme engelli, kurs sonunda sergi açıp, sertifikalarını aldı.

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Adana Şubesi üyeleri, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Destek Programı'na (SODES) alınan 'Görmeyenlerin Gönül Gözleri Projesi' ile karanlık dünyalarına resimle ışık saçtı. Yüreğir Belediyesi'nin desteklediği projede 72 görme engelli, Mehmet Akif Kültürevi'ndeki kursta hayal dünyalarını tuvale döküp, parmak ve fırçaları kullanarak yağlıboya resim yapmayı öğrendi. Yürütülen çalışmalarda engelli vatandaşların evlerinden çıkmalarını sağlamak, sosyal ve kültürel hayata karışmalarının amaçlandığı belirtildi.

Sergini açılışına katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, görme engellilerin yaptıkları resimleri çok beğendiğini kaydetti. Vali Coş: “ Bu projeleri hükümetimiz sayesinde uyguluyoruz. Engellilerle ilgili dünyada ne varsa Türkiye'de de onu uygulamaya çalışıyoruz. Sosyal devlet anlayışını ülkemizde en iyi şekilde en geniş anlamda uygulanmasını sağlayan saygıdeğer başbakanımıza ve hükümetimizin değerli üyelerine SODES projelerini ilimizde de uygulanmasını sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Bu anlamda Yüreğir Belediyemizin de kurumsal anlamda desteği her zaman takdire şayandır. Kendilerine teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, SODES sayesinde yeni açılan kültürevlerinde çok güzel projeleri hayata geçirdiklerini belirtti. Başkan Çelikcan, “Burada güzel projelerin hayata geçirilmesine şahit oluyoruz. Gözü görmeyen insanların kalbinin, ruhunun gördüğünü gördük. Bunları en güzel şekilde tuvale yansıtmışlar. Engelli vatandaşlarımız bu projeler sayesinde evlerinden çıkıp sosyal hayata karışıyor. Bu projelerimizi bundan sonrada devam ettireceğiz.” dedi.

Dernek Başkanı Ediz Mut, desteklerinden dolayı Vali Coş, Başkan Çelikcan ve kurs eğitmeni Nesrin Türk'e teşekkür plaketi verdi.

Öğretmenlerin desteğiyle resim yeteneklerini ortaya çıkaran görme engelliler, mıknatıs ve toplu iğneler kullanarak yapacakları resmin ana şeklini belirledi. Ardından tuvale batırdıkları iğneler yardımıyla renkleri ayırt edip, istedikleri şekli verdi. Bazı engelliler ise resim yaparken oyun hamurlarından yararlandı. Hamurdan yapılan şekilleri tuvale bastırıp, içini veya çevresini boyayarak resimler yaptı. Görme engelliler, doğa ve çiçek resimlerinin yanı sıra manzara, soyut çalışmalar ile taraftarı oldukları kulüplerin amblemlerini tuvale çizdi.

Resim kursunu tamamlayan görme engelliler karma sergi açıp, sertifikalarını aldı. Düzenlenen törene Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Yüreğir Kaymakamı Turgut Subaşı, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER