ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 16:15

Görme engelliler organlarını bağışladı


Osmaniye Altı Nokta Körler Derneği üyesi 16 engelli organlarını bağışladı.

Organ bağışı nedeniyle Osmaniye Engelliler Platformu, Tabip Odası ve Mimarlar Odası ile birlikte bir program düzenledi. Tabip Odası Osmaniye İl Temsilcisi Dr. Bengü Başlamışlı İmadoğlu, engelliler haftası etkinlikleri kapsamında organ bağışına dikkat çekmek için toplandıklarını söyledi. Engel tanımayan engellilerin organ bağışında bulunmalarının herkese örnek olmasını isteyen İmadoğlu, her insanın hayatının herhangi bir evresinde organ bağışına ihtiyacının olabileceğini belirtti. Dr. İmadoğlu, “Maalesef ülkemizde organ bağışı oranı çok düşük. İspanyada organ bağışında bulunanların oranı milyonda 35-37 iken ülkemizde maalesef bu rakam 4 civarındadır.” diye konuştu.

Organlarını bağışlayan Altı Nokta Körler Derneği Osmaniye Şubesi Başkanı Necdet Yılmazer, organ bağışının örnek olacağına inandığını belirtti. Yılmazer, “Biz görme engelliler olarak özrün ne demek olduğunu biliyoruz. Yani gözümüzün eksikliğini çok hissediyoruz. Öldüğümüzde bizim organlarımızdan faydalanan insanlar sağlıklı bir hayat sürdürsün istedik ve bu yüzden böyle bir karar aldık. Görme engelli 16 üyemiz organlarını bağışladı. Bundan da çok memnun oldum. Gelecek dönemlerde organ bağışımızı devam ettirmek istiyoruz.” dedi.

Organlarını bağışlayan görme engelli Engin Küçük ise “Ölümden sonra başka bir insanın sağlıklı yaşamasına vesile olacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Engelli olarak buna da ön ayak olduğumuz için mutluyuz.” şeklinde konuştu.Görme engelli Fatma Güven de “İnşallah insanlara faydamız olur. Engelli insanların organlarını bağışlaması sağlıklı insanlara örnek olmasının diliyorum.” dedi. Engelliler Platformu Başkanı Mimar Haydar Aktürk ise “10-16 Mayıs etkinlikleri kapsamında farklı bir şey yapalım dedik. Toplumun dikkatini hem engellilere, hem de organ bağışına çekmek amacıyla bir etkinlik düzenledik. Engelliler Platformunun üyeleri Altı Nokta Körler Derneğinden 15 arkadaşımız bugün organlarını bağışlıyorlar. Osmaniye’de bir ilk olması açısından önemli.” ifadelerini kullandı.

Devlet Hastanesi görevlileri, görme engellilerin bilgilerini aldı, organ bağışlarını kabul ederek, doku ve organ bağış kartı verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER