ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Ekim 2013 Çarşamba 14:32

Görme engelliler Anadolu’yu kitapla tanıyacak


Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ve Görme Engelliler Dayanışma Derneği (GÖRSEM) tarafından hazırlanan 'Anadolu’yu Görsem' isimli kitap sayesinde engelliler Anadolu’nun bilinmeyenlerini öğreniyor. Latin ve Braille alfabeleri ile hazırlanan kitap Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor. Kitapta, Anadolu coğrafyasının tarihi ve doğal güzellikleri anlatılıyor. Kitap sayesinde, engellilerin yaşadığı toprakları göremeseler de öğrenmeleri amaçlanıyor.

    Görme Engelliler Dayanışma Derneği'nde düzenlenen tanıtım toplantısına Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, GÖRSEM Genel Başkanı Remzi Korkut, Proje Koordinatörü Halime Korkut, GÖRSEM yetkilileri ve çok sayıda görme engelli vatandaş katıldı. Düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada 'Anadolu’yu Görsem' isimli çalışmanın aynı sayfada hem Latin hem de Braille alfabesi harfleriyle hazırlandığı vurgulayan GÖRSEM Genel Başkanı Remzi Korkut; "Böylece kitaptan görme engelliler de, engeli olmayanlarda aynı anda faydalanma imkânı bulacaklar" dedi.

    Anadolu'yu Görsem isimli çalışmanın Türkiye'de bir ilk olduğuna dikkat çeken Korkut, çalışmanın hayata geçmesinde kendilerine büyük destek sağlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı'ya teşekkür etti. Anadolu'yu Görsem isimli çalışmanın 'Görmeyen Kardeşin Olsun mu?' projesiyle devam edeceğini ifade eden Korkut, proje ile görme engeli olmayan bir kişi ile görme engelli bir vatandaşın kitabı paylaşmasının sağlanacağını belirtti.

    HAYATLA İNSAN ARASINDAKİ TÜM ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

    Görme engelli bir öğrenci ile GÖRSEM yetkilisinin birlikte kitap okumasıyla devam eden tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada hayatla insan arasındaki tüm engelleri kaldırmak için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, böyle anlamlı bir çalışma içerisinde olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Göreve geldikleri günden bugüne gerçekleştirdikleri tüm çalışmalarda engelli vatandaşları dikkate aldıklarını ve bu anlayış çerçevesinde çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Sakallı, hedeflerinin 'Engelsiz Bir Eskişehir' oluşturmak olduğunu dile getirdi. “Dezavantajlı gruplarımıza pozitif ayrımcılık yaparak engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri tek tek kaldırmaya çalışıyoruz." diyen Başkan Sakallı; birlikte, bir arada yaşanan bir çevreyi hep birlikte inşa etme hedeflerinin olduğunu söyledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER