ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 16:30

Görme engelli öğrencilerin karne sevinci


Türkiye’de yüz binlerce öğrenci gibi engelli öğrenciler de bugün karne sevincini yaşadı. Ülke genelinde 15 görme engelli okulundan biri olan Konya Selçuklu Mediha Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler İlkokul ve Ortaokulu’nda 90 öğrenci karnelerini aldı. Okul birinci olan 7. sınıf öğrencisi Gülay Meral, görme engelli öğrencilerin matematiği anlamakta zorlandığını dile getiriyor.

    Konya’da eğitim veren Selçuklu Mediha Hasan Tahsin Alaylı Görme Engelliler Okulu’nda ilkokul, ortaokul ve okul öncesi öğrencileri olmak üzere 90 öğrenci eğitim alıyor. Konya ve ilçelerinin yanı sıra Mersin, Antalya, Aksaray ve Afyonkarahisar’dan da görme engelli öğrencilerin eğitim aldığı okul, 1998’den bu yana eğitim veriyor. Okulda görme engelli öğretmenler de çalışıyor.

    Görme engelli öğrenciler, karnelerini görme engelli öğretmenlerinin ellerinden aldı. Bazı öğrencilere ise okul müdürü ve okul öğretmenleri karnelerini verdi. Öğrenciler, okulu başarılı bitiren arkadaşlarını kutlayarak bol bol alkışladı. Bütün öğrenciler, önümüzdeki yıl daha iyi bir karne için öğretmenlerine ve ailelerine söz verdi.

    En yüksek karne puanı ile okul birincisi olan ve üstün başarı belgesi alan 8. sınıfa geçen Gülay Meral, sosyal bilgiler dersi dışında tüm derslerinin 5 olduğunu dile getirdi. Üniversitede psikoloji okumak istediğini söyleyen Meral, “İnsanların dertlerini paylaşmayı ve dinlemeyi seviyorum. Onları sakinleştirebildiğim için psikolog olmak istiyorum.” dedi. Görme engelli öğrencilerin en çok matematik derslerinde zorlandığını aktaran başarı öğrenci Gülay Meral, çalışma imkanlarının daha kısıtlı olmasına rağmen öğretmenlerinin yardımıyla başarıya ulaştıklarını dile getirdi. Meral, özellikle grafikli soruların görme engelliler için anlaşılması zor olduğunu söyledi.

    Okulun 8. sınıf birincisi olan Ümit Karadağ ise sağlık nedenlerinden dolayı okula bir dönem gelememesine rağmen yıl sonunda başarıya ulaşmış. Karadağ, okulun ilk dönemi böbrek nakli olduğu için bir dönem boyunca derslere gelememiş.

    Türkiye’nin 13 ilinde toplam 15 görme engelli okulu bulunduğunu dile getiren Okul Müdürü Süleyman Çağman, okulun ilkokul bölümünde 51, ortaokul bölümünde ise 39 olmak üzere toplam 90 öğrencinin eğitim aldığını belirtti. Antalya’dan Mersin’e, Aksaray’dan Afyonkarahisar’a varıncaya kadar çevre illerden öğrencilerinin olduğunu aktaran Çağman, 24 öğrencinin yatılı olarak eğitim adlını aktardı.

    Görme engelli öğretmenlerin de okulda eğitim verdiğini söyleyen Okul Müdürü Çağman “Okulumuzda 9 öğretmenimiz görme engelli. Kendileri de zaten görme engelli olarak eğitimlerini almışlar. Öğrencilerimizle iletişimlerinde onların psikolojik yapısına daha uygun belki de bizden daha etkin olabiliyorlar. Öğretmenlerimiz kendi alanlarında gerçekten görme engeline rağmen çok başarılılar. Kendi çocuğumu bile rahatlıkla onlara emanet edebilirim.” şeklinde konuştu. Okulda çok başarılı ve zeki öğrencilerinin olduğunu anlatan Okul Müdürü Çağman, okuldan mezun olan bir öğrencisinin engelli ek puanı olmadan Türkiye 108.’si olduğunu ve Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazandığını dile getirdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER