ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 12:51

"Görevi başında vefat eden sağlık çalışanlarıda şehit sayılmalı"


Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, görevleri başında hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarının görev şehidi olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul’da bir kazaya müdahale eden polis ve sağlık ekiplerine bir başka aracın çarpması üzerine ambulans şoförü ile bir polisin hayatını kaybettiğini hatırlatan Memiş, "Başta 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapanlar olmaz üzere sağlık çalışanları görevleri başında her an bir kaza ile karşı karşıya kalma riski taşımaktadır. İstanbul’da meydana gelen kazada hayatını kaybeden polisimiz şehit kabul edilerek, devlet töreniyle uğurlanırken, ambulans şoförü o gün unutulmuştur. Her ikisi de görevleri başında şehit olmuştur, ikisi de şehit sayılmalıdır. Bu ayrım, hemen sona erdirilmelidir. Söz konusu düzenlemeler TBMM’de görüşülmekte olan Torba Kanunu'na eklenerek en kısa sürede hayata geçirilmelidir." diye konuştu.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, görevi esnasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının da şehit kabul edilmesini istedi. Görevi esnasında ve görevi sebebiyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ailelerinin şehit ailesi ve şehit yakını gibi değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Memiş, vefat eden çalışanın hizmet süresine bakılmaksızın ailesine dul ve yetim maaşı bağlanması gerektiğini ifade etti. Şehit sayılacak sağlık çalışanının ailesinin sağlık tesislerinden ücretsiz yararlanmasının yanı sıra kardeş ve çocuklarına okullarda öncelik tanınması gerektiğini de dile getiren Metin Memiş, bu kişilere kamu kurumlarına atanma hakkının da verilmesini istedi. Memiş ayrıca bu kişilerin kamu kurumlarının misafirhane ve tesislerinden de ücretsiz yararlandırılması gerektiğini dile getirdi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA FİİLİ HİZMET ZAMMI VERİLMELİ

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarına fiili hizmet zammı verilmemesinin büyük bir eksiklik olduğunu ve bunu alıncaya kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Sağlık çalışanlarının polislerle neredeyse eşit yıpranma oranlarına sahip olmalarına karşın fiili hizmet zammı verilmediğini belirten Memiş, konuyu Kamu Personeli Danışma Kurulu ve diğer yetkili kurullarda ele alarak kazanıma dönüştürmek için çalışacaklarını belirtti.

Sağlık çalışanlarının yıpranmalarına karşın, fiili hizmet zammı alamadığına da dikkat çeken Metin Memiş, "İstanbul’da yaşadığımız olayda olduğu gibi, bir kaza oluyor; olay yerine polis geliyor, itfaiye geliyor, gazeteci geliyor; müdahale etmek ve can kurtarmak için sağlık görevlileri geliyor. Sağlık görevlileri dışındaki herkes yıpranma payı alırken, sağlıkçılar yıpranma payı alamıyor. Bu anlamda yapmış olduğumuz araştırmalara göre polislerin tükenmişliği 25,85 puan iken sağlık çalışanların tükenmişliği ise 23,96 puan. Yani polislerle neredeyse aynı tükenmişliğe sahip. Bir an önce düzenleme yapılarak sağlık çalışanlarına da yıpranma payı verilmelidir." ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının şehit sayılmalarının yanı sıra nöbet ücretlerinin artırılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıması, araştırmacıların mağduriyetlerinin giderilmesi, sözleşmeli vekil ebe hemşirelerin kadroya alınmasının da içinde yer aldığı taleplerini içeren dosyayı görüşülmekte olan torba kanun tasarısına eklenmek üzere TBMM’de ilgili komisyona sunacaklarını dile getirdi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER