ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Ekim 2013 Perşembe 13:03

Gördüğüne doktor da inanamadı

Gördüğüne doktor da inanamadı

Nefes almakta zorlanan hastanın boğazından 12 santimetrelik sülük çıkarıldı.


Nevşehir’de boğaz ağrısı ve ses kısıklığı, nefes almada zorluk şikayeti ile hastaneye müracaat eden şahsın gırtlağından 12 santimetre uzunluğunda canlı sülük çıkarıldı.

Nevşehirli Hakkı Baktı (26), nefes almada zorluk, boğaz ağrısı ve ses kısıklığı şikayeti ile Dr. İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Polikliniği'ne müracaat etti. Hastanın yapılan endoskopik yani kameralı muayenesi neticesinde ses tellerine tutunmuş, soluk borusuna doğru uzanan canlı sülük tespit edildi. Acil ameliyata alınan hasta yeniden sağlığına kavuştu.

Ameliyatı gerçekleştiren KBB Uzmanı Op. Dr. Ali Değirmenci, muayene de sağ ses tellerine tutunmuş, aşağıda trake denilen yere kadar uzanan canlı sülük gördüğünü belirterek, "Hastanın nefes borusunun her an tıkanma ihtimali, sülüğün zaman geçtikçe oradaki kandan beslenerek büyük boyutlara ulaşmasının ani solunum durmasına yol açabileceği gibi olumsuzlukları dikkate alarak hastayı acil olarak ameliyata aldık. Yaklaşık 20 dakikalık bir ameliyatla başarılı bir biçimde sülüğü çıkardık. Sülük, 12 santimetre boyutlarında ve canlıydı. Herhangi bir kanamaya gerek kalmadan hastayı taburcu ettik.” dedi.

TEMİZLİĞİNDEN EMİN OLMADAN SU İÇMEYİN

Ameliyatta hastanın anestezi uzmanı Uz. Dr. Bahriye Ünal tarafından, sülük nefes borusuna kaçırılmadan başarılı bir şekilde uyutulduğunu, bu esnada ise acil trakeotomi yani hastanın boğazının havalandırma maksadı ile delinmesi ihtimaline karşın KBB uzmanlarından Op. Dr. Onur Sönmez ile Op. Dr. Aykut Bozan ve Anestezi Uzmanı Uz. Dr. M. Akif Yazar'ın da ekibe dahil olduğunu anlatan Ali Değirmenci şunları tavsiye etti: "Bu tarz olumsuzlukları yaşamamak için yaz aylarında temizliğinden emin olunmayan sulardan mutlaka kaçınılmalı. Kaynaktan su içenler de içecekleri suyu kaynatmadan içmemeli." diye konuştu.

Taburcu olduktan sonra kontrol için Kulak Burun Boğaz Uzmanı Ali Değirmenci’ye gelen hasta Hakkı Baktı ise olayın mahalle arasında bulunan bir çeşmeden içtiği sudan kaynaklandığını söyledi.

"ÖLÜMÜME SEBEP OLACAKTI"

Hangi çeşmeden içtiğini şu anda hatırlamadığını, sülüğü gözüyle göremediğini kaydeden Baktı, “ Rahatsızlanınca Ali beye muayeneye geldim. Kendisi ameliyata aldı ve iyileştim. Nefesimde daralma, boğazımda yanma oldu. Soğuk suyu çok içtiğimden sebebin bu olduğunu düşünüyordum. Sülük denince çok şaşırdım, tedirgin oldum. Birkaç gün daha gecikmiş olsaydım nefes borumu tıkayıp ölümüme sebep olacaktı. Bundan sonra asla çeşmelerden su içmeyeceğim.” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER