ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 12:23

Gördüğü rüyadan etkilenerek, türbeleri yeniliyor


Kayseri'de 18 yıldır türbedarlık yapan 61 yaşındaki Hamdi Sarp, gördüğü rüyanın etkisi altında kalarak, kentteki 36 türbenin iç mekanlarındaki eksikleri gidermek için çalışma yürütüyor.
     Sarp AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte 40 yıla yakın türbedarlık yapan Mehmet Ünlü ile uzun yıllar çalıştıklarını ve onun vefatından kısa bir süre önce görevi teslim aldığını söyledi.
     Gönüllü olarak türbelerin temizliğini yaptığını anlatan Sarp, "Her gün sabah namazından sonra bisikletimle kentteki türbeleri ve kümbetleri dolaşıyorum. Manevi şahsiyetlerin yattığı türbelerin etrafındaki çöpleri, şişeleri topluyorum. Ayrıca türbelerin içini süpürüyorum, ibriklerini dolduruyorum" diye konuştu.
     Türbedarlık görevini son nefesini verene kadar yapmak istediğini ifade eden Sarp, şöyle devam etti:
     "Uzun zaman ailemden çekindiğim için bu işi gizledim. Genellikle çevremdekiler 'ne kadar para alıyorsun' diye soruyorlar. Bundan çok rahatsız oluyorum. Bu işi gönüllü yapıyorum. İşimden aldığım zevki ve bu görevin maneviyatını ben bilirim. Bu nedenle de vazgeçemem. Kadim kent olarak anılan şehrimizin her köşesi türbelerle çevrili. Bu mekanların ve buradaki her taşın bir hikayesi var."
    
     -Hayırsever desteğiyle türbelerde yenileme çalışmaları-
    
     Kayseri'de 36 türbe ve kümbet olduğunu belirten Sarp, gördüğü bir rüyadan etkilenerek hayırseverlerin de desteğiyle kentteki bu mekanları yenileme kararı aldığını söyledi.
     Şehir merkezindeki türbelerde 150 zatın mezarının bulunduğun anlatan Sarp, şöyle devam etti:
     "Kimi kümbetlerde tek kişinin mezarı bulunurken bazılarında üç ya da 7 mezar var. Hunat Mahallesi'ndeki türbede yatan Kutlu Hatun bir gece rüyama girdi. Bu hanımefendi bulunduğu mekanda rahat olmadığını, türbede düzgün bir sanduka olmadığı için bedeninin çiğnendiğini dile getirdi. Durumundan rahatsızdı. Bana istediği sandukanın ölçülerini verdi. Hemen ertesi gün hayırseverlerimizin yardımlarıyla türbesine sanduka yaptırdık. Bir hayırseverimiz türbelere mobilyadan sanduka yapılmasını üstlenirken, başka biri de tüm türbelerin tabanının laminat parke yapılması işini üstlendi. Halen devam eden çalışmalara bizzat katılıyorum. Her şeyi devletten beklememek lazım, kentimizin bu önemli şahsiyetlerinin rahat olması için bizler de elimizden geleni yapmalıyız."
     Sarp, Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hocası Seyyid Burhaneddin'in türbesi ve kentin simgesi Döner Kümbet'in de içinde bulunduğu 36 mekanın ağırlığı 4 kilogramı bulan anahtarlarını bir an olsun yanından ayırmadığını sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER