ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 13:38

Gönül Elçileri Projesi Reyhanlı’da tanıtıldı

Gönül Elçileri Projesi Reyhanlıda tanıtıldı


 Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, ‘Gönül Elçileri Projesi’ ile ülkenin geleceği olarak görülen çocukların sıcak bir aile ortamına kavuşacağını söyledi.

‘Gönül Elçileri ve Koruyucu Aile Projesi’ Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde tanıtıldı.
Törende konuşan Vali Lekesiz, “Yüzyıllardır insanımızda var olan merhamet duygularını yeniden harekete geçiren tam bir gönül projesidir.” dedi. Aynı candan aynı kandan olmak kadar gönülün de önemli olduğunu aktaran Lekesiz, “Bizim medeniyetimizin insana bakışı, insanlık anlayışı esasen bir gönül işidir. Annelik, babalık dediğimiz hadise, sadece bedenden değil aynı zamanda gönülden de gelir. Bu proje, yüzyıllardır insanımızda var olan merhamet duygularını yeniden harekete geçiren tam bir gönül projesidir. Daha güçlü bir gelecek için çocuklarımızın sıcak bir aile ortamında yetişmesi projesidir.” diye konuştu.

Reyhanlı Kaymakamı Yusuf Güler de projenin Türk toplumunun yapısına ve kültürüne çok yakın bir olduğunu ifade ederek, ‘Biz açta, açıkta kalan insanları doyurmuş, muhtaca el uzatmış bir toplumuz. Bu anlamda proje her kesim tarafından sahiplenildi ve güzel sonuçlarını da alıyoruz.’ şeklinde konuştu.

Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi ise sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir gelecek için ailenin önemine vurgu yaparak, ‘Bu projeyi ben paylaşıyorum sizleri de paylaşmaya davet ediyorum.’ ifadelerini kullandı.

'BABA' DEDİKLERİNDE DÜNYALAR BENİM OLDU

Toplantıda duygu ve düşüncelerini katılımcılarla paylaşan koruyucu aileler duygusal anların yaşanmasına vesile oldu. Eşi ile birlikte kürsüye çıkarak duygularını paylaşan 17 yıllık evli Fatih Demirtok, evlat hasretiyle yanıp tutuştuklarını, sonunda koruyucu aile olmayı keşfettiklerini kaydetti. Demirtok, “Bir kız ve bir erkek olmak üzere iki kardeşi aldık, onlara sıcak bir yuva sağladık. Bizim onlara verdiğimiz mutluluktan çok daha fazlasını onlar bize verdi, çocuklarım 6 ay sonra bana ‘baba’ dediğinde dünyalar benim oldu. Sevincimi ailece yemeğe çıkarak kutladık.” dedi.

Üç çocuklu Habibe Koçak ise 2 çocuğunun evlenmesi, diğer çocuğunun da eğitim amacıyla şehir dışına çıkması ile evlerinin sessizliğe büründüğünü, yuvadan iki çocuk olarak evlerini şenlendirdiğini söyledi. 4 çocuğunu evlendirdikten sonra yuvadan aldığı 3 çocuğa kucak açan Meryem Kılıç ise bu duygunun hayatta hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini aktardı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER