ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2014 Cuma 18:32

Göksu’da yangın kendiliğinden söndü

Göksuda yangın kendiliğinden söndü


Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan Silifke ilçesindeki Göksu Deltası'nda dün gece çıkan yangın bu sabah kendiliğinden söndü.

Çavuşbucağı Mahallesi'nin alt kısmında bulunan sazlıkta çıkan yangında yaklaşık 100 dönüm sazlık alan yandı. 300’ün üzerinde kuş türü ve çok sayıda bitki türünün bulunduğu Göksu Deltası'nda dün gece çıkan yangına, Taşucu Belediyesi itfaiye ekipleri arazözle gelmesine rağmen müdahale edemedi ve sazlık alan kaderine terk edildi. Yangının ilk çıkış noktasında bir kaplumbağanın yandığı gözlenirken, sabah yapılan çekimlerde ise sazlık içinde başka kaplumbağanın olduğu da gözlendi. Bunun yanı sıra göç mevsimi olması nedeniyle kuş cennetine gelen ve burayı üreme alanı olarak kullanan yüzlerce kuşunda yuvası ile kuluçkasının telef olduğu tahmin ediliyor.

Jandarma ekipleri, olay yerinde güvenlik önlemi alırken konuyla ilgili soruşturmanın başladığı öğrenildi. Öte yandan, sazlıkların, hayvancılıkla uğraşan kişiler tarafından yakıldığı tahmin edilirken, yanan sazlıklardan yeniden çıkan filizlerin hayvanları otlatmak için kullanıldığı belirtildi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER