ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2013 Pazartesi 14:28

Göksu Fırkateyni yurda döndü


Aden Körfezi, Hint Okyanusu, Arap Denizi ve Somali açıklarında, 7 ay deniz haydutluğuyla mücadele eden TCG Göksu Fırkateyni, Gölcük Donanma Komutanlığına ulaştı.
Gölcük Donanma Komutanlığında düzenlenen karşılama törenine, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele ile gemide görevli personelin aileleri katıldı.
Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun gönderdiği mesajın okunmasıyla başlayan törende konuşan Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, 11 fırkateyn, 1 Heybeliada sınıfı korvet ve 9 hücum botundan oluşan görev grubunun unsurlarından biri olan fırkateynin 7 ay 8 gün görev yaptığını belirtti.
Dede, BM Güvenlik Konseyi ve TBMM kararları doğrultusunda "Birleşik Görev Kuvveti-151" kapsamında icra edilen "Deniz haydutluğu ile mücadele" görevinin, Aden Körfezi, Somali Havzası, Arap Denizi ve bu denizlere yakın bölgede faaliyet gösteren deniz haydutlarına karşı, NATO, Birleşik Deniz Kuvveti ve Avrupa Birliği Görev Kuvveti'nin işbirliği çerçevesinde yürütülen harekat faaliyeti olduğunu kaydetti.
Bu harekatın amacının belirtilen deniz ve bölgelerdeki ticari trafiğin emniyetinin sağlanması maksadıyla deniz haydutluğu faaliyetlerini tetikleyen etkenlerin ve deniz haydutluğu saldırıları sonucunda gemilerin kaçırılma faaliyetlerinin engellenmesi olduğunu ifade eden Dede, şunları söyledi:
"Türkiye tarafından Deniz Haydutluğu ile Mücadele Görevi maksadıyla Aden Körfezi, Somali Havzası, Arap Denizi ve bu denizlere yakın bölgeden oluşan harekat alanına ilk kez 29 Ekim 2008 tarihinde TCG Gökova Fırkateyni gönderilmiştir. O tarihten bugüne kadar 15 Türk Fırkateyni, söz konusu bölgede bu maksatla görevlendirilmiştir. Halihazırda TCG Göksu Fıkateyni'nden görevi devralan TCG Gelibolu Fırkateyni, deniz haydutluğu ile mücadele harekatına iştirak etmektedir. Bölgedeki görev kuvvetinin komutası, ülkeler tarafından dönüşümlü olarak icra edilmektedir. Şu ana kadar bahse konu görev kuvvetine Türkiye üç dönem komuta etmiştir."
- Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyareti
Dede, Türk Deniz Kuvvetlerinin iştirak ettiği uluslararası faaliyetlerin sadece bu görevle sınırlı olmadığını vurgulayarak, Türk Deniz Kuvvetleri olarak, yine TBMM kararları doğrultusunda NATO Daimi Deniz Görev Gruplarına ve Lübnan'a yönelik icra edilen 'UNIFIL Harekatı' gibi Birleşmiş Milletler harekatlarına sürekli olarak gemi ayrıldığını kaydetti.
Bu sayede Türk Deniz Kuvvetleri olarak hem uluslararası barış ortamına katkı sağladıklarını hem de deniz hak ve menfaatlerini koruma ve kollama görevine ana vatandan binlerce mil öteden devam ettiklerini dile getiren Dede, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki denizlerde Türk bayrağını gurur ve heyecanla dalgalandırmanın onurunu yaşadıklarını belirtti.
Dede, TCG Göksu Fırkateyni'nin Cidde Limanı görevi sırasında bölgede bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ziyaret edildiğini hatırlatarak, "Bu ziyaret, Türk Deniz Kuvvetlerimizin diplomatik temsil gücünün kullanımının önemli bir göstergesi olmuştur" dedi.
Türkiye'den yaklaşık 1500 mil uzakta, imkanların kısıtlı olduğu bir bölgede olmasına rağmen, görevi süresince geminin her türlü lojistik ve teknik ihtiyacının zamanında ve eksiksiz karşılandığını belirten Dede, bu durumun deniz kuvvetlerinin ulaştığı gücün ayrı bir göstergesi olduğunu ifade etti.
Dede, TCG Göksu'nun görevini başarıyla tamamladığını vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Belirtmek isterim ki sahip olduğunuz gemiler, sahip olduğunuz silahlar, sahip olduğunuz sistemler ne kadar gelişmiş olursa olsun, bizim için en önemli unsur bu gemi, silah ve sistemleri kullanan ve onlara kumanda eden personelimizdir. Bu maksatla sahip olduğunuz personelin eğitimli, disiplinli ve moralinin yüksek olması çok önemlidir. Deniz Kuvvetlerimizin her birliğinde olduğu gibi TCG Göksu Fırkateyni'nin güzide personeli de bu özelliklere ve yeteneklere fazlasıyla sahiptir. Başarı ile tamamladığı görev bunun en açık göstergesidir. Görevin başarı ile tamamlanması Türk Deniz Kuvvetleri için bir övünç kaynağıdır. Bu kapsamda başta gemi komutanı olmak üzere tüm personelimizi kutluyor ve onlarla övünç duyduğumu ifade etmek istiyorum. TCG Göksu personeli ile beraber onların pek kıymetli ailelerine de bu vesileyle teşekkürlerimi bildirmek isterim."

- "Başarılı bir şekilde fiili eğitim atışları icra etmiştir"
3. Muhrip Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Kıdemli Albay Yalçın Payal da TCG Göksu Fırkateyni'nin, 2009 yılında 50 kaçırma, 124 saldırı, 19 teşebbüs, 2010 yılında 52 kaçırma, 121 saldırı, 41 teşebbüs, 2011 yılında 23 kaçırma 23, 121 saldırı, 58 teşebbüs, 2012 yılında 7 kaçırma 7, 16 saldırı, 9 teşebbüs 2013 yılında da 1 saldırı ve 12 teşebbüs olayına müdahale ettiğini kaydetti.
Payal, 2009 yılında çok üst seviyede olan deniz haydutluğu olaylarının, sağlanan istikrar ortamıyla yok seviyesine indirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"TCG Göksu'nun görev periyodu süresince gemi kaçırma olayı meydana gelmemiştir. TCG Göksu Fırkateyni, görev periyodunda 628 Türk ve Türkiye bağlantılı ticaret gemisinin Aden Körfezi ve çevre denizlerden emniyetle geçişine katkıda bulunmuştur. Ekonomik nedenlerle yoğun olarak Aden Körfezi ve Hint Okyanusu bölgelerinden geçen ticaret yollarını kullanan Türk ve Türkiye bağlantılı gemilerin, bu bölgelerdeki güvenliklerinin sağlanması Türkiye Cumhuriyetinin deniz hak ve menfaatlerinin korunması bakımından son derece önemlidir. TCG Göksu, Türkiye'den Somali'ye, Türk Kızılayı adına insani yardım malzemesi taşıyan "Star Prince" isimli ticari gemiye, intikali esnasında refakat ve yakın koruma görevi icra ederek geminin Mogadişu Limanı'na emniyetle intikalini sağlamıştır. TCG Göksu, görev esnasında Hint Okyanusu'nda, üzerindeki top ve nokta savunma silahlarıyla başarılı bir şekilde fiili eğitim atışları icra etmiştir."
-"32 bin deniz mili mesafe katetti"
TCG Göksu Fırkateyni'nin 6 Haziran-5 Eylül 2013 tarihlerinde Pakistanlı amiral tarafından komuta edilen Birleşik Görev Kuvveti-151'de komuta gemisi olarak görev yaptığına işaret eden Payal, "Yani görev kuvvetine TCG Göksu Fırkateyninden komuta edilmiştir. TCG Göksu, Türkiye'den ayrı kaldığı bu 7 ay 8 gün boyunca 32 bin deniz mili mesafe katetmiştir, Bu mesafe ekvator üzerinde dünyanın çevresini 1,5 kez katetme mesafesine denktir. TCG Göksu, 218 günlük görev süresince toplamda, 154 gün seyir yapmış, 64 gün liman ziyareti icra etmiştir. Liman ziyaretleri kapsamında 2 kez Cidde, 2 kez Bahreyn, 1 kez Dubai, 1 kez Muskat/Umman, 3 kez Salalah/Umman, 4 kez Cibuti, 1 kez Darüsselam/Tanzanya ve 1 kez Viktoria/Seyşeller olmak üzere 8 farklı limanı toplamda 15 kez ziyaret etmiştir" şeklinde konuştu.
Payal, TCG Göksu'nun icra edilen liman ziyaretleri kapsamında, hem bu bölgede sancak ve varlık gösterdiğini hem de ziyaretler süresince karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında ABD, İtalya, Japonya, Güney Kore gibi ülkelere ait unsurlardan aynı limanda bulunan diğer askeri gemileri ziyaret ederek ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağladığını kaydetti.
Ziyaret edilen ülkelerle mevcut olan gönül bağının kuvvetlendirildiğini aktaran Payal, "Görevi başarıyla tamamlayarak vatana dönen ve her ne kadar gelişmiş sistem ve silahlarla donatılmış güçlü gemilere sahip olsak da bu gücün temelini ve esasını personelin oluşturduğunun ispatı olan ve görevlerini yürekleriyle yapan TCG Göksu Fırkateyninin başta komutanı olmak üzere tüm personeline ve onların pek kıymetli ailelerine teşekkür ederim" ifadesini kullandı.
- "Eşi doğum yapan personelimiz tekrar gemimize katıldı"
Konuşmaların ardından fırkateyn, alkışlar, bando ve batarya düdüğü eşliğinde limana yanaştı.
Gemi personelinin tören alanına gelmesinin ardından, TCG Göksu Komutanı Ahmet Gül, Donanma Komutanı Koramiral Veysel Kösele'ye "Görev Sonu Raporu"nu verdi.
Daha sonra aileleriyle biraraya gelen gemi personeli, duygusal anlar yaşadı.
Gül, burada gazetecilere yaptığı konuşmada, görev yaptıkları bölgede hiçbir geminin kaçırılmadığını belirterek, "Bunda bizim katkımız da olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın çevresini 1,5 kez dolaşacak kadar yol katettik" dedi.
Gül, 220 personel ve 4 bin 200 tonluk bir geminin sorumluluğunu omuzlarında hissettiğini ifade ederek, "Arızalarımız oldu. Bu arızaları gidermek için komutanlığımız, o kadar uzakta olmamıza rağmen gerekli yedek parçaları ve teknik personeli bize ulaştırdı. Eşinin sağlık sorunu olan, eşi doğum yapan personelimiz oldu. Bu personeli Türkiye'ye gönderdik. Eşi doğum yapan personelimiz daha sonra tekrar gemimize katıldılar" diye konuştu.
SAT Görev Tim Komutanı Yüzbaşı Deniz Çetikli de görev müddetince ani oluşabilecek olaylara hemen müdahale etmek için hazırda bulduklarını belirtti.
Çetikli, ani olaylara 3 dakikada müdahale edecek kapasiteye sahip olduklarını kaydederek, "3. kez bölgeye gittim. Deniz haydutlarıyla bir karşılaştığımız zaman, bizle mücadele etmenin aksine bizi gördükleri anda hemen teslim ediyorlar. Biz de mevcut kurallar çerçevesinde onları silahlandırarak, olaylara müdahale ediyoruz. Bu görev sürecinde bir olay olmadı" dedi.
Törenin ardından karşılamaya TCG Göksu Fırkateyni'nin personellerinin aileleri, fırkateyni gezdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER