ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2013 Çarşamba 15:19

Göksu Deltası'ndaki yangın


Uluslararası Ramsar Sözleşmesi ile koruma altında bulunan Silifke ilçesindeki Göksu Deltası'nda dün çıkan yangın etkisini yitirdi. Yangında çok sayıda kuş yuvası zarar gördü.
Deltanın Taşucu beldesi Çavuşbucağı Mahallesi yakınlarındaki alanında dün sabah saatlerinde henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangına arazi şartlarının uygun olmaması nedeniyle müdahale edilemedi. Dün akşam saatlerinde sönme noktasına kadar gelen alevler rüzgarın etkisiyle tekrar yükseldi. Gece boyu zaman zaman etkisini sürdüren yangın bugün kendiliğinden söndü.
Yangında çok sayıda kuş yuvasının zarar gördüğü, olayda yanan alanın ise yapılacak çalışma sonrası net olarak tespit edileceği öğrenildi.
Taşucu Eğitim ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı Başkanı Arslan Eyce, yaptığı açıklamada, çıkan yangın nedeniyle kuşların barınma ve yumurtlama alanlarının yok olduğunu belirterek, Göksu Deltası'nın korunması amacıyla herkesin daha duyarlı olması gerektiğini ifade etti.
Taşucu Turizm İşletmecileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Saadet Sayın da kent turizmi için çok önemli olan deltada çıkan yangının kendilerini çok üzdüğünü belirterek, "Biz buranın tanıtımı için elimizden geleni yapıyoruz ancak deltanın daha iyi korunması için çaba gösterilmeli" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER