ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:58

Gökçek, yargıdan şikayetçi

Gökçek, yargıdan şikayetçi

Melih Gökçek kentsel dönüşüm projesi için idare mahkemesinin 10 kez yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.


''Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerinin Güçlendirilmesi Ortak Projesi'' kapsamında düzenlenen ''Kentsel Dönüşüm ve Çevre Hukuku Konferansı''nda İstanbul, Ankara ve İzmir büyükşehir belediye başkanları kentsel dönüşüm çalışmalarını anlattı.
    
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Danıştay Başkanlığı Konferans Salonu'ndaki çalıştayda, Türkiye'de kentlerin düzensizlik içerisinde kurulduğunu belirtti.
    
İstanbul'un son 50 yılda 12 milyon göç aldığını ifade eden Topbaş, kentlerin sadece barınma ve iş sahası olarak görülmesinin birtakım sıkıntıları da beraberinde getirdiğini, sosyal donatı alanlarının da kentlerin ihtiyaçları arasında yer aldığını söyledi.
    
Kentsel dönüşüm çalışmalarının önemine işaret eden Topbaş, bazı çalışmaların, açılan iptal davaları nedeniyle yürütülemediğini belirtti. Kentsel dönüşümde vatandaşları ikna yoluna gitmek ve katılımcılığı sağlamak gerektiğini vurgulayan Topbaş, bölgedeki insanların da süreç içine sokulması ve fikirlerinin alınması durumunda yargısal sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.
    
Topbaş, halkla belediye arasında köprü oluşturduklarını, her bölgenin özelliğine göre planlama yaptıklarını ve vatandaşların katılımını sağladıklarını anlattı.
    
İstanbul'un artık dünyanın cazibe merkezi olduğunu, bu nedenle kentsel dönüşüme daha da önem verilmesi gerektiğini dile getiren Topbaş, İstanbul'un deprem ve afet riskini, yenilenmesi için bir şans olarak kullanmak istediklerini aktardı.
    
Topbaş, ''çılgın proje'' ile ilgili bir soru üzerine ''İstanbul'da bütün projeler çılgın. Başbakanımızın bahsettiği Kanal İstanbul'dan bahsediyorsanız bu yıl itibariyle zannediyorum süreci başlayacak'' dedi.
    
GÖKÇEK, YARGIDAN ŞİKAYETÇİ
    
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Dikmen Vadisi'nin, en önemli kentsel dönüşüm projeleri olduğunu belirterek, buradaki çalışmaları anlattı.
    
Dikmen Vadisi'nin 3. etabı yapılırken, idare mahkemelerince planlarla ilgili 10 kez yürütmeyi durdurma kararı verildiğini, her kararın yapılan işi 6 ay uzattığını belirten Gökçek, Ankara 3. İdare Mahkemesi'nin, ''Yeterli yeşil alan yapmak mümkünken alanın yüksek gelir grubuna yönelik prestijli katlara dönüştürülmesi'' gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldığını söyledi.
    
Bu kararın gereğini yerine getirdiklerini ve plandaki yeşil alanları artırdıklarını anlatan Gökçek, bu yeni planın da dava konusu yapılması üzerine bu kez başka bir idare mahkemesinin yeşil alanların artırılmasına ilişkin planı iptal ettiğini kaydetti.
    
Gökçek, ''Yatırımları yapıyoruz, ediyoruz, sonra bir bakıyorsunuz yürütmeyi durdurma kararı veriliyor. Müteahhitler iflasın eşiğine geliyor, vatandaşlar üzülüyor. Bu sıkıntılar dolayısıyla çözüm bulmakta zorlanıyoruz'' diye konuştu.
    
Yürütmeyi durdurma kararlarının çoğunlukla inşaat başladıktan sonra verildiğini belirten Gökçek, ''İş başlamadan önce gelse sorun yok. Yıllar sonra gelen yürütmeyi durdurma kararları bizi sıkıntıya sokuyor'' dedi.
    
Akay Kavşağı tamamlandıktan 6 yıl sonra mahkemeden iptal kararı çıktığını anımsatan Gökçek, ''Değerli yargıçlarımızdan anlayış bekliyoruz'' dedi.
    
Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 8 bin 200 vatandaştan 3'ünün yargıya başvurması nedeniyle de sıkıntı yaşandığını anlatan Gökçek, ''Plan 3 kez iptal edildi. 8 binden fazla vatandaş bu 3 kişi için bekledi'' şeklinde konuştu.
    
Oran'da özel sektöre yaptırılan kentsel dönüşüm alanıyla ilgili de bir yürütmeyi durdurma kararı çıktığını öğrendiklerini söyleyen Gökçek, bu alanda da inşaatların sürdüğünü, yaklaşık bin kişinin buralardan konut aldığını aktardı. Gökçek, ''Özellikle siz Danıştay üyelerinden istirham ediyorum, siz bizim yerimizde olsaydınız ne yapardınız'' dedi.
    
Konuşmasının ardından Gökçek, Yargıtay 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altunok'un, ''Melih Bey yargıyla ilgili epey dertliymiş. Metro inşaatı da mı yargı kararları nedeniyle bu kadar bekledi- 10 seneyi geçti herhalde. Bunda da mı yargı kararları etkili oldu'' sorusunu yanıtladı.
    
Göreve geldiğinde belediyenin o zamanki parayla 7 katrilyonluk borcu bulunduğunu bu nedenle metro inşaatına fazla bütçe ayırmalarının mümkün olmadığını anlatan Gökçek, ellerinde parasal imkan olmadığı için metro inşaatını Ulaştırma Bakanlığı'na devrettiklerini kaydetti.
    
İZMIR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM
    

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentsel dönüşümde rantın vatandaşlar arasında adaletli dağıtılmasının önemli olduğunu belirterek, bunun da ilgili bakanlıklar ve belediyeler aracılığıyla yapılması gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin üçüncü kişilere yaptırılması durumunda bir düzenleyiciye ve devlet otoritesine ihtiyaç bulunduğunu ifade etti.
    
Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında tercihe göre konut ya da kat karşılığı bedel verdiklerini anlatan Kocaoğlu, ''Vatandaşlardan çıt çıkmadan, kimsenin burnu kanamadan tarihi Kadife Kale'de kentsel dönüşümü tamamladık'' dedi.
    
İzmir'de 200 bin sağlıksız, dönüştürülmesi gereken konut bulunduğunu, bunların zaman içinde dönüştürüleceğini bildiren Kocaoğlu, ''Önemli olan hem iyi örnekler yaparak kentin nasıl olabileceğini göstermek hem de vatandaşın katılımını sağlamak. Katılımcı anlayış olmadan dönüşüm mümkün değildir'' şeklinde konuştu.
    
Programın soru cevap bölümünde söz alan Sivas Yeniçubuk Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, büyükşehirlerdeki alışveriş merkezlerinde sadece alafranga tuvalet bulunmasını eleştirerek, alaturka tuvaletlere de yer verilmesini istemesi salonda gülüşmelere neden oldu.
    

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER