ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 15:49

Gökçek Avrupa’da yeniden başkan


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ikinci kez Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanlığı’na seçildi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından verilen, “Avrupa Ödülü, Avrupa Şeref Bayrağı, Şeref Plaketi ve Avrupa Diploması”nı, 8 yıl gibi rekor bir sürede almaya hak kazanan Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Melih Gökçek, ödülü kazanan kentler arasındaki iletişimi, bilgi paylaşımı ve ortak çalışmaları destekleyen Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği’ndeki etkisini sürdürüyor. Almanya’nın Würzburg kentinde düzenlenen Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Genel Kurulu’na katılan Başkan Gökçek, üyelerin oy birliği ile yeniden başkanlığa aday gösterildi. Oylama sonucunda yine oybirliği ile ikinci kez başkanlığa seçilen Başkan Gökçek, kendisini bir kez daha bu göreve layık gören Birlik üyelerine ve çalışma arkadaşlarına teşekkürlerini sunarak, şunları söyledi: “Ankaramız için üst üste 4 ödül almış olmam Ankara olarak bize büyük gurur yaşatmıştı. Şimdi de Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği’nin ikinci kez başkanlığına oybirliği ile layık görülmek bize ayrı bir gurur veriyor. Ödüllerin alınmasında emeği geçen başta Belediye Meclis Üyelerimiz olmak üzere, Büyükşehir Belediyemizin tüm personeline, çalışma arkadaşlarıma ve Ankaralılara bir kez daha teşekkür ediyorum.”

Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği Başkanlığı döneminde, son iki yıldır kentler arasındaki işbirliğini güçlendirme hedefiyle çalıştıklarını, çeşitli toplantılar ile sık sık farklı konularda proje paylaşımları gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Gökçek, “İkinci başkanlık dönemimizde de birlik üyesi kentler arasındaki iletişim, etkileşim ve paylaşımı artırarak, Avrupa dayanışmasının en güzel örneklerini hayata geçireceğimize inanıyorum” diye konuştu.

ANKARA 8 YILDA DÖRT ÖDÜLÜ DE KAZANAN TEK KENT

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) tarafından çeşitli kriterlerdeki değerlendirmeler sonucunda 59 yıldır verilen ödüllere layık görülen 72 kent bulunuyor. AKPM, kentlere en çok 4 ödül verebiliyor. Bunlar; Avrupa Diploması, Şeref Plaketi, Avrupa Şeref Bayrağı ve en büyük ödül olan Avrupa Ödülü. Bu 4 ödülü birden alan Avrupa’da 3 kent bulunuyor. Bu şehirler Viyana, Lahey ve Ankara. Lahey ve Viyana bu ödüllerini 25 yılda kazanma başarısını göstermişken, Ankara Büyükşehir Belediyesi bu 4 ödülü 8 yılda Başkan Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde alma başarısını gösterdi.Türkiye’de, AKPM’nin en büyük ödülü olan Avrupa Ödülü’nü almayı başarabilen tek belediye başkanı da Melih Gökçek oldu. Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği’nde başkanlığa aynı kentin belediye başkanı en çok 2 kez seçilebiliyor.Başkan Gökçek, Avrupa Ödülü Kazanan Kentler Birliği’ndeki ilk başkanlık görevine ise 2011 yılında Ankara’da düzenlenen ve açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Genel Kurulda seçildi. Belediye Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği projelere ilişkin yaptığı sunum ve kent gezisi ile birlik üyelerini hayrete düşüren ve oldukça takdir toplayan Başkan Gökçek, geçen yıl yine Ankara’da gerçekleştirilen Yönetim Kurulu toplantısında da tüm üyeler tarafından ikinci kez başkanlığa aday gösterilmişti.
 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER