ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 16:50

Göçmen kuşların yuvaları korumaya alındı

Göçmen kuşların yuvaları korumaya alındı


Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Taşağıl Belediyesi, beldedeki leylek ve göçmen kuşların yuvalama alanlarını koruma altına aldı. Turizm şehri Manavgat ve köylerinde leylekler ve göçmen kuşların göç hareketlliğine bağlı olarak yuva yaptığı 19 elektrik direği, değişik türdeki ağaçlar, cami kubbesi, gün ısı üstü ve çatı baca üstü bulunuyor.

Leylekler Taşağıl beldesinde Taşağıl Merkez Cami ve ve 80 yılık tarihi bir evin üstüne yuva yaptığı ve yumurtadan çıkan leylek yavruları uçmayı öğrendikten sonra 15 Ağustos'tan sonra sıcak ülkelere göç ettiği belirtiliyor.

Taşağıl Belediye Başkanı Ahmet Alp, beldelerindeki leylek ve başka türdeki göçmen kuşların yuva yaptığı yerleri koruma altına aldıklarını söyledi.

Taşağıl'ın 110 bin hektar ormanlık alana sahip olduğu için zengin kuş türüne sahip olduğunu belirten Alp, beldelerinde cami kubbesi ve tarihi evlerin baca üstüne yaptıkları yuvaları koruma altına aldıklarını kaydetti. Alp, "Beldemize 36 yıldır aralıksız gelen göçmen kuşlarımızın hepsinin yuvalarını koruma altına aldık. Gelmeden önce yuvalarda düzenleme yapıyoruz. Leylek yuvaları kuş göçlerini anlatan en önemli tarihi vesika. Herkesin çocukluğunda ilk leylek görme heyacanı vardı. Biz yuvaları koruma altına alarak çocukluk yıllarımızın heyecanını da yaşatmış oluyoruz." diye konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER