ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 17:23

"Göçle Gelen Ailelerde Kentleşme Sürecine Katkı Projesi"


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Toplumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Platformu (TOSEP) Genel Koordinatörü Nükhet Hotar, öfkenin kontrol edilebilmesi halinde kişinin gelişimine, yaşamına olumlu katkı sağlayacağını, kontrol edilemediğinde ise katliamlara yol açabileceğini belirtti.
"Göçle Gelen Ailelerde Kentleşme Sürecine Katkı Projesi" kapsamında Gaziemir ilçesindeki 100 aileye "Öfke Kontrolü" konusunda eğitim verildi.
Gaziemir Esnaf ve Kefalet Kooperatifi'nde gerçekleştirilen eğitim öncesinde konuşan Hotar, TOSEP'in uyguladığı proje kapsamında, göçle kente gelenlerin yoğun yaşadığı 10 ilçede anket çalışması yaptıklarını ve talepleri belirlenerek bu konuda girişimde bulunduklarını anlattı.
Gaziemir ilçesinde ise "Öfke Kontrolü" eğitimi konusunda bir talebin olduğunu ve buna yönelik çalışma yaptıklarını dile getiren Hotar, şöyle konuştu:
"Artık her kesimden insanımız yaşanan kavgadan, şiddetten, saldırganlıktan bunalmış ve sunduğumuz bu imkanı 'bir çare olur' umuduyla seçmiş durumda. Öfkenin bilimsel açıklamaları uzmanlar tarafından çok farklı yapılabilir ama araştırdığımız kadarıyla aslında insanı motive eden bir duygu. Her duygu gibi bunu da kontrol edebildiğimiz zaman bizim gelişimimize, yaşantımıza olumlu olarak yansımakta. Kontrol etmediğimiz noktada da katliama varan noktalara ulaşmakta. Okulda, trafikte, sokakta, yaşanan cinayet olaylarının hepsinin altında temel tetikleyici olarak kontrol edilemeyen öfke var. Öfkemizi nasıl kontrol edebilirsek bizim hayatımıza olumlu yansır, kontrolden çıktığında nasıl vahim sonuçlar ortaya çıkar bunun sunumunu yapıyoruz. 100 aile katıldı. Umarımbu 500, bin, milyonlara ulaşır ve artık gazetelerin 3. sayfalarında gördüğümüz öfkeden beslenen o tatsız olaylar en aza iner."
Bir gazetecinin bu eğitimin siyasilere de verilmesinin düşünülüp düşünülmediğini sorması üzerine Hotar, "Siyasilerde de faydalı olur ama maalesef İzmir'de muhalefetten, siyasilerden bunun farkına varıp da ihtiyaç hissedip "Bize de olsun" demelerini beklerken "Siz böyle bir şey niye yapıyorsunuz" demeleriyle karşılaştık, buna şaşırdık" dedi.
TOSEP İl Yürütücüsü Prof. Dr. Nurselen Toygar ise projeye herkesin katkı sağlayabileceğini belirtti.
Konuşmaların ardından psikolojik danışman ve rehber Osman Çakır, katılımcılara "Öfke Kontrolü" eğitimi verdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER