ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Haziran 2014 Perşembe 15:21

''Gizli kapaklı çalışma yapmıyoruz''

Gizli kapaklı çalışma yapmıyoruz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çözüm süreci ile ilgili olarak gizli kapaklı bir çalışma yapmalarının söz konusu olmadığını belirtti.


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, çözüm süreci ile ilgili olarak gizli kapaklı bir çalışma yapmalarının söz konusu olmadığını söyledi.

Bozdağ, ayrıca, terör örgütünün kaçırdığı çocukları ailelerine teslim etmenin hükümetin görevi olduğunu ve bununla ilgili çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Bekir Bozdağ, Türkiye Noterler Birliği 43. Olağan Kongresi'ne katıldı. Bozdağ, program çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“Çözüm süreci ile ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılacağı belirtiliyor? Bununla ilgili bir düzenleme var?” sorusuna Bozdağ, “Terörün sona ermesi, erdirilmesi Türkiye için son derece önemli. Çözüm süreci, bu açıdan atılmış tarihi bir adımdır. Bugüne kadar gelinen noktada başarılı sonuçlar da ortaya çıkmıştır. Son bir yılı aşkın süredir teröre dayalı bir çatışma ortamının olmaması son derece bir gelişmedir. Umuyoruz, diliyoruz ki terörün tamamen silah bıraktığı, terörün Türkiye gündeminden tamamen çıktığı bir dönemi Türkiye yaşayacaktır. Çözüm süreci esasında bunu temin etmeye dönük tarihi bir adımdır. Bu adım içerisinde atılacak adımlar, yapılacak çalışmalar milletin gözü önünde yapılacaktır. Gizli kapaklı bir çalışma yapmamız söz konusu değil. Bugüne kadar nasıl milletimizin gözü önünde yaptıysak bundan sonra da yağacağımız her işi milletimiz gözü önünde yapacağız. Bunu özellikle buradan ifade etmek isterim. Bu konuda değerlendirme yapanlar zaman zaman sanki gizli kapaklı işler yapılıyormuş gibi değerlendirme yapıyorlar. Fevkalade yanlış bu, bugüne kadar çözüm süreci kapsamında ne yaptıysak milletimizin gözü önünde yaptık.” cevabını verdi.

“BU KONUDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

“Kaçırılan çocuklarla ilgili B ve C planların olduğu söylendi. Ailelerin bekleyişi devam ediyor. Neler yapılacak?” sorusuna ise Bozdağ, şu şekilde cevap verdi: “Kaçırılan çocuklar son derece önemli. Aileleri ilk defa terör örgütünün kaçırdığı çocuklar nedeni ile tavır ortaya koyuyorlar. Belki daha önce de aileler tavır ortaya koyuyordu ama bunu yüksek sesle kamuoyunun önünde ifade etmiyorlardı. İlk defa kamuoyunun önünde yüksek sesle aileler terör örgütüne tavır koydular ve çocuklarının kendilerine iade edilmesini istediler. Ben bunun da çözüm sürecinin ortaya çıkardığı, iklimin bir kazanımı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bölgede yaşayan insanlarımız teröre karşı ortak hareket etme bilincinin yükseldiğini gösteriyor ve aileler çocuklarına sahip çıkıyor ve onların teröre katılmasını arzu etmiyor ve bunu bütün Türkiye ve dünya kamuoyuna ilan ediyorlar. Hükümet olarak kaçırılan çocuklar bizim çocuklarımız, hepimizin çocukları. Onları bulmak, onları sağ ve salim ailelerine kavuşmasını temin etmek hükümetimizin görevidir. Bu konuda çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar bittiğinde sonuç ortaya çıkacaktır. Umarız kısa sürede bu çocukları ailelere kavuştururuz.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER