ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Şubat 2014 Pazartesi 15:08

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında ek iddianame


Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK)10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam eden 10'u muvazzaf asker, 15'i tutuklu 357 sanığın yargılandığı davada, ek iddianame hazırlandı.
Davada yargılanan sanıklardan bir kısmının avukatı Murat Ergün, davanın iddianamesini hazırlayan TMK 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcısı Zafer Kılınç tarafından hazırlanan yeni iddianamenin yaklaşık 400 sayfayı bulduğunu söyledi.
Avukat Ergün, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, özel yetkili mahkemelerin kaldırıldığı şu günlerde ek iddianameyi kabul etmesinin manidar olduğunu, mahkemenin "giderayak" sanıkların ve avukatlarının taleplerini ele almaya öncelik vermesi gerektiğini dile getirdi.
Ek iddianamenin avukatlara yarın verileceğini belirten Ergün, 150 kişiyi kapsayan ek iddianamenin sanıklarının, mevcut sanıkların yanı sıra yeni isimlerden de oluştuğu yönünde bilgi aldıklarını ifade etti.
Ergün, davanın en önemli delili olarak gösterilen "Pandora" veri tabanındaki bir bölümün şifresinin yeni çözüldüğü ve bazı kişilerle ilgili yeni belgelerin ortaya çıktığı yönünde bilgiler geldiğini, bu konunun da ek iddianamenin yarın ellerine ulaşmasıyla aydınlanacağını bildirdi.
Ergün, şüphelilerin ifadeleri alınmadan iddianame hazırlanmasını da eleştirdi.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER