ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Haziran 2014 Cuma 14:27

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davası

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davası

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasına bakan 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, ek iddianamenin okunmasının tamamlanmasının ardından savunmalara geçileceğini, taleplerin ise 3-4 Temmuz tarihlerinde alınacağını bildirdi.


İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde tutuklu sanıkların katıldığı duruşmada, pazartesi günü başlanan 1216 sayfalık ek iddianamenin okunmasına devam edildi.

Mahkeme Başkanı Orhan Kızıltaş, ek iddianamenin okunmasının bugün tamamlanacağını, pazartesi günü savunmaların alınmaya başlanacağını, 3 ve 4 Temmuz günlerinde ise taleplere geçileceğini açıkladı.

Bazı sanık avukatları, gazetecilere yaptıkları açıklamada, Balyoz davasında dünkü tahliyelerin ardından bu davadaki tutukluların da tahliye olacağını, konuyla ilgili taleplerin 3-4 Temmuz'da alınmasının tutuklu sanıklar yönünden hakkaniyetli olmayacağını ve mağduriyet yaratacağını savundu.

Basın açıklaması

Öte yandan Türkiye Emekli Subaylar derneği İzmir Şubesi Başkanı Nesimi Özyürek, duruşmanın görüldüğü İzmir Adliyesi Sosyal Tesisleri Konferans Salonunu önünde yaptığı basın açıklamasında Balyoz davasındaki tahliyeleri hatırlattı.

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında yargılanan askeri personelin kumpasa kurban edildiğini savunan Özyürek, bu davanın diğerlerinden daha "karmaşık" olduğunu, Türk subaylarını aşağılayan, hedef alan şekilde tasarlandığını, tek bir tutuklu kalmayana dek takipçisi olacaklarını söyledi.

Açıklamaya destek veren İşçi Partisi İzmir İl Başkanı Hüseyin Tugay Şen de, Balyoz davasıyla ilgili dünkü kararla sevinçlerinin tamama ulaşmadığını belirterek, "Pazartesi gününden beri okunan ek iddianamede en çok geçen kelimeler, travesti, gay, fuhuş. Dijital verilerle oluşturulmuş sahte belgelere dayandırılmış böyle bir dava olmaz. 'Pandora'nın kutusundan Fethullah Gülen çıkmıştır, F tipi gladyosu, Türk ordusuna kumpas kuranlar çıkmıştır" dedi.

Şen, mahkeme heyetinin Anayasa Mahkemesi kararını esas alarak, resen, hiçbir başvuruya gerek kalmadan tutuklu sanıkların tahliyelerine karar vermesi gerektiğini söyledi.

Dava

TMK 10. maddesiyle görevli savcı Zafer Kılınç'ın "Askeri gizli bilgi ve belgeleri ele geçirme, bulundurma" suçlamasıyla 49'u muvazzaf asker, 79'u tutuklu 357 sanık hakkında hazırladığı iddianamede sanıklar hakkında 2 yıl ile müebbet hapis arasında değişen cezalar istenmişti.

İddianamede adı geçen 831 mağdurdan arasında devlet memuru, asker ve MİT mensuplarının da bulunduğu çok sayıda kişinin suç örgütü tarafından "fişlendiği" iddia edilmişti. Çete lideri olduğu iddiasıyla suçlanan marina işletmecisi Bilgin Özkaynak ile Narin Korkmaz hakkında, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kişisel verileri kaydetmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek" suçlarından müebbet ve 9'ar yıl, sanıklar arasındaki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Veysel Kösele hakkında ise "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak, yasaklanan bilgileri temin etmek" suçlamasıyla 2 ila 6 yıl hapis cezası talep edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2013 yılı nisan ayında görülmeye başlanan davada bugüne kadar 44'ü Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından olmak üzere tutuklu 69 kişi tahliye edilmişti.

TMK 10. maddesiyle görevli 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın, özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin ardından İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmesi kararlaştırılmıştı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER