ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 17:55

"Gizli bilgi ve belge bulundurma" davası


İzmir'deki "gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının, davanın Anayasa'ya aykırılığı, mahkemenin yetkisizlik ve görevsizliği yönündeki taleplerini reddetti.
     İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın öğleden sonraki oturumunda mahkeme heyeti, bazı sanıkların avukatlarının taleplerini değerlendirdi.
     Mahkeme başkanı Atilla Rahman, sanık durumundaki askeri savcı ve hakimlerle avukatlarının, görevsizlik ve yetkisizlik yönündeki isteklerini, Anayasa'ya, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu ve TCK hükümlerine, Yargıtay ile Anayasa Mahkemesi kararlarına dayanarak, sanık eylemlerinin niteliğinin askeri mahkemelerin alanına girmediğinden reddetti.
     Avukatların, davanın Anayasa'ya aykırılığı yönündeki itirazları da reddeden Rahman, KKTC'de görev yapan Binbaşı İsmail Murat Çoban'ın yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması talebinin kabul edilmediğini açıkladı.
     KKTC'de öğrenci olan Duygu Tez'in yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması ve avukatların duruşmanın ses kayıtlarını alma yönündeki taleplerinin ise kabul edildiğini belirten Rahman, dava yükü nedeniyle 12. Ağır Ceza Mahkemesinin yalnızca "gizli bilgi ve belge bulundurma" davasına bakması ile ilgili başvurunun Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na yapılması gerektiğini söyledi.
     Rahman, tahliye istemleriyle ilişkin değerlendirmenin 30 günlük duruşma sonunda değerlendirileceğini kaydetti.
     Taleplerle ilgili kararın açıklanmasının ardından TRT spikerleri Murat Cancanbay ve Oktay Durna tarafından iddianamenin okunmasına başlandı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER