ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 13:12

'Girişken değil, girişimci olun'


 TOBB Adana Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Esra Özden, kendi işini kurma hayali kuran genç sayısındaki artışın sevindirici olduğunu ancak bilgi edinmeden ve tecrübe kazanmadan yapılan girişimlerin hüsranla sonuçlandığını söyledi. Adana Kadın Girişimciler Derneği (KAGİD)’nin Girişimcilik Akademisi’ne katılan kursiyerlere tecrübelerini anlatan Özden, Türkiye’de işletmelerin yüzde 80’inin beşinci, yüzde 90’ının da 10. yılına ulaşamadan kapandığını kaydetti.

'SEKTÖRÜ İYİ TAHLİL EDİN'

Bu rakamların, gelişen Türkiye’nin en önemli kaynak kaybı olduğunu belirten Özden, “Girişimci olmak istiyorsanız, önce işinizle ilgili tüm bilgileri donanın. Bir işletmede mutlaka tecrübe kazanın. Yer almak istediğiniz sektörün Türkiye ve dünyadaki durumunu iyi tahlil edin. Yeniliklere açık olun ve bir gözünüz sektörünüzle ilgili üniversitede, ilgili bölümde olsun. Bunları yapmadan yola çıkarsanız girişimci değil, sadece girişken olursunuz. Başarı girişkenlikle değil, bilinçli girişimcilikle yakalanır.” dedi.

'MUTLAKA DANIŞIN'

Kendisinin İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirip yedi yıl çeşitli işletmelerde farklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra kendi işini kurma girişiminde bulunduğunu anlatan Esra Özden, kursiyerlere şu önerilerde bulundu: “En iyi bildiğinize inandığınız konularda bile danışın. Bilgi birikimi ve tecrübe edindikten sonra koyulduğunuz işte, mutlaka bir avukat ve mali müşavire danışarak adım atın. Sadece uzmanlara değil, yanınızda çalıştırdıklarınıza da danışın. Bundan kaybetmez, çok kazanırsınız.” Gelişen Adana’da daha fazla girişimciye ihtiyaç duyulacağını anlatan Özden, Adana KAGİD’in Kalkınma Bakanlığı SODES projesiyle düzenlediği Girişimcilik Akademisi’nin önemine dikkat çekti.

Adana KAGİD Başkanı Şebnem Akalın da projeleri kapsamında yaşları 18 ile 40 arasında değişen, başta kadınlar olmak üzere girişimci adaylarına işlerine yarayacak her alanda eğitim verildiğini belirterek, “Başarımızı, bu kursiyerlerimizin her biri patron olduğunda kutlayacağız. Bu yöndeki çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz.” dedi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER