ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 16:35

Giresun'da muz ağaçları meyve verdi

Giresunda muz ağaçları meyve verdi


Akdeniz Bölgesi'nin bitkisi olmasına rağmen Giresun'da evlerin bahçelerine görünüşü nedeniyle süs olarak dikilen muz ağaçları bu yıl meyveye durdu. Önceki yıllarda yıllarda ağustos ve eylül aylarında meyvesi belirginleşen ve kasım ayında ise yeterli sıcaklığı bulamadığı için meyveleri fazla büyümeden kuruyup çürüyen muz ağaçları bu yıl nisan ayındaki görüntüleriyle şaşırttı.

Görenlerin daha çok küresel ısınmaya bağlı olarak mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarına bağladığı muz ağaçlarının, tahminlere göre sonbahara kalmadan sararmış yemiş vermesi bekleniyor. Geçen yıla oranla boyu, olgunluğu ve içi itibariyle gözle görünür derecede yetişkin olan muzlar nisan ayı olmasına rağmen tatsız da olsa yenilebilecek kıvamda.

Ara ara gölgesinde oturduğu muz ağacının bu yıl dikkat çekecek ölçüde meyve vermesini havaların erken ısınmasına bağlayan Keşap esnafından Eşref Pınar isimli vatandaş, "Nisan ayındayız ve havalar burada temmuz sıcaklığında seyrediyor. Muz, sıcak ortamı seven bir meyve. Ve istediği sıcak ortam şu an mevcut. Biz bu ağaçlara meyve ağacı değil de süs ağacı olarak bakıyoruz. Ama öyle görünüyor ki bundan sonra meyve ağacı olarak kabul etmemiz gerekecek. Artık sonbahar ve ilkbahar kalkıyor. Ekolojik düzen değişti. Galiba yakında Karadeniz'in iklimi de değişecek. Yakında muz hasadına başlarız" diye konuştu.

Yakında Karadeniz'de, dalından muz yemeye başlayabileceklerini söyleyen İsmail Arslan isimli vatandaş ise "Bölgemizde öyle görünüyor ki iklim değişmeye başladı. Yöremizdeki muz ağaçları da bundan nasibini alıyor. Bu durumu küresel ısınmayla özetleyebiliriz sanırım. Bu mevsimde bu sıcaklık normal değil, ki bunun Temmuzu ve Ağustosu da var. Böyle giderse Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında fazla bir fark kalmayacak." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER