ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 17:03

Giresun Valisi Hasan Karahan balık sezonunu açtı: 'Vira Bismillah'


Giresun Valisi Hasan Karahan, denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona erecek olması dolayısıyla bu gece 00.00’dan sonra başlayacak yeni balık sezonunu açtı. Yeni avlanma sezonunun hayırlara vesile olması temennisinde bulunan Vali Karahan, ”Balık neslinin kurumasına fırsat vermeden bu denizlerden en bereketli bir şekilde faydalanmalarını istiyoruz. Hassasiyet göstermelerini istiyoruz. Biz de elimizden gelen desteği gösteriyoruz. Denetimlerimize devam edeceğiz.” dedi.

Kumyalı Balıkçı Barınağı'ndaki balıkçıları ziyaret ederek onlarla bir süre sohbet eden Vali Karahan, Milletvekili Mehmet Geldi ile birlikte 'Vira Bismillah' diyerek, balıkçı teknesinin pruva kısmında bulunan yangın çanını çaldı. Vali Karahan, bir müddet kaptan koltuğuna geçerek tekne sahibi ve kaptanı Ahmet Eyüpoğlu’ndan bilgi aldı ve tekneyi kumanda etti.

Sembolik bir açılış yapıldığını belirten Vali Karahan, şöyle dedi: “Balıkçılarımız vira bismillah diyerek, Karadeniz’in bereketli sularına ağlarını salacaklar. İnşallah balıkçılarımıza bol bereketli kazançlar diliyoruz. Halkımıza ucuz balık yedirmelerini diliyorum. Balıkçılarımızın pek çok sorunu var ama çözülemeyecek gibi değil. Buradaki balıkçı barınağının yenilenmesi gerekiyor. Gerekli notlarımızı aldık. Bunun dışında balık hali sorunu var. Balıkçılarımız balıkları pazarlamak istiyor. Bu, belediyenin işi ama biz de elimizden geleni yapacağız. Balık sağlıklı, zihni açıyor. Bu vesileyle Giresunluların balık ürünlerine ilgi göstermesi gerektiğini sizlerin vasıtasıyla hatırlatıyoruz.”

Yeni balık sezonunun bütün balıkçılar için hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Mehmet Geldi de “Balıkçılarımızın var olan sorunlarıyla ilgili çözümde ve buradaki balıkçıların haksız rekabet karşısında ezilmesini önleyecek gerekli tedbirlerin alınması noktasında üzerimize düşenleri yapacağız. Projelerle ilgili gerekli ödenekleri temin edeceğiz. İnşallah gelecek sezonda daha iyi bir altyapıya kavuşmuş ya da o yolda adımlar atılmış sezon açılışı diliyorum. Buradaki altyapı için gerekli desteği vereceğiz. Şimdiden sezonun hayırlı olması ve en güzel şekilde kazasız belasız verimli bir sezon diliyorum.” şeklinde konuştu.

Törene; Cumhuriyet Başsavcısı Abidin Bozkan, vali yardımcıları Bekir Erkök ile Yüksel Çelik, İl Genel Meclis Başkanı Osman Öden, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Angın ile bazı müdürlük yetkilileri, Giresun Yurt Müdürü Mustafa Kahya, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Çetin Çakıroğlu katıldı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER