ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Nisan 2013 Salı 11:37

Gine'den BM'ye Suriye çağrısı


Eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan döneminde Somali özel temsilciliği görevini de yapan Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall, Suriye halkının çok büyük acılar çektiğini belirterek, "BM ve Arap Ligi nezdindeki çalışmalar hızlandırılarak, Suriye'deki sorun bir an önce siyasi bir çözüme kavuşturulmalı" dedi.
     Temaslarda bulunmak üzere geldiği İzmir'de, AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Fall, Suriye halkının birçok dostu bulunduğunu ve bu dostların ülkedeki sorunun çözüme kavuşmasını arzu ettiklerini belirtti.
     BM ve Arap Ligi'nin Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini, Gine olarak kendilerinin de barışın gelmesini arzu ettiğini ifade eden Fall, şöyle konuştu:
     "BM ve Arap Ligi nezdindeki çalışmalar hızlandırılarak, Suriye'deki sorun bir an önce siyasi bir çözüme kavuşturulmalı. Halk çok acı çekiyor, yaşadıkları çok ciddi ve çok acı bir iç savaş. Soruna siyasi çözüm sağlanması ve acı çeken insanlara destek verilmesi önemli. Suriye'de, uluslararası toplumun da desteğiyle istikrar ve barışın en kısa sürede temin edilmesi gerekiyor."
    
     -"Türkiye son 10 yılda bölgemizde büyük atılım yaptı"-
    
     Gine Dışişleri Bakanı Fall, Türkiye'nin son on yılda Batı Afrika'da ve Afrika'nın tamamında adından söz ettirdiğini söyledi.
     Türkiye'nin 2002 yılına kadar 10 olan Afrika ülkelerindeki büyükelçiliklerinin sayısının bugün 34 olduğunu, Türkiye'nin bu yaklaşımının kıta devletlerinde de karşılık bulduğunu aktaran Fall, ilişkilerin güçlendirilmesini istediklerini dile getirdi.
     Dışişleri Bakanı Fall, "Türkiye'nin Afrika'daki temsili ve etkisi son 10 yılda inanılmaz arttı. Türkiye'nin girişimleri ve canlılığını çok takdir ediyoruz. Türkiye'nin stratejisi Afrika'da karşılığını buluyor" dedi.
     Fall, Ankara'da 18 Nisan'da toplanacak Türkiye-Gine Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında, karşılıklı ticaretin geliştirilmesinin önündeki yasal engellerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağını, kasım ayında gerçekleştirilecek İslam Konferansı Teşkilatı toplantısı sırasında Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile çifte vergilendirmenin önlenmesi, yabancı yatırımların teşvikine ilişkin iki anlaşmaya da imza atmayı planladıklarını söyledi.
     İki ülke arasında tarım, ulaştırma ve madencilik alanlarında işbirliği potansiyelinin yüksek olduğuna değinen Fall, Türk girişimcilere ülkesinde yatırım çağrısında bulundu.
    
     -"Atatürk'e hayranlığım büyük"
    
     Fall, Türkiye denilince aklına ilk gelenlerin sorulması üzerine, şunları kaydetti:
     "Birçok şey geliyor aklıma. En öncelikli olanı sorarsanız, daha küçük yaşlarda ilgi duyarak okumaya başladığım tarih. Osmanlı tarihi çok etkileyici. Kuşkusuz, bir imparatorluk üzerine modern bir devlet inşa etmeyi başaran Atatürk ilk aklıma gelenlerden. Daha küçükken, okuldayken hayatını ve yaptıklarını okuduğum Atatürk'e hayranlığım çok büyük."
     Eşiyle İzmir'e gelir gelmez Efes Antik Kentini gezdiklerini ve çok etkilendiklerini ifade eden Fall, "Tarihiniz büyüleyici" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER