ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 12:33

Gine Dışişleri Bakanı Fall, İzmir'de


İstanbul'daki temaslarının ardından İzmir'e konuk olan Gine Dışişleri Bakanı Lounceny Fall, Türkiye ile Gine arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilebilmesi için çok sayıda işbirliği alanı bulunduğunu belirterek, başta Gine olmak üzere Batı Afrika'daki devletlerin İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklediklerini söyledi.
     Fall, beraberindeki heyetle İzmir Ticaret Odası'na (İZTO) yaptığı ziyarette, iki ülkede de işbirliğinin artırılması yönünde güçlü siyasi kararlılık olduğunu ifade etti ve İstanbul'da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı görüşmede, ilişkilerin çeşitlendirilmesi ve derinleştirilmesi konusunu ele aldıklarını kaydetti.
     Türkiye-Gine Karma Ekonomik Komisyonu'nun 18 Nisan'da Ankara'da yapacağı toplantıda, çifte vergilendirmenin kaldırılması, yabancı yatırımların teşviki gibi alanlarda yapılacak anlaşmalar üzerinde çalışacağını ifade eden konuk Bakan, "Türkiye Afrika'da özel bir konumda, ekonomik dinamizminize hayranlıkla bakıyoruz" diye konuştu.
     Fall, EXPO 2020 konusunda Türkiye'ye ellerinden gelen desteği vermekten mutluluk duyacaklarını da dile getirerek, "İzmir'i çok sevdik, beğendik, desteğimiz sizin" dedi.
     İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da dünya çapında bir siyasetçi ve diplomatı İzmir'de ağırlamaktan mutluluk duyduklarını, EXPO konusunda Fall'ın desteğini almanın kendileri için önemli olduğunu söyledi.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm işadamlarına Afrika'ya açılma, yatırım yapma yönünde görev verdiğine değinen Demirtaş, kendilerinin de çeşitli vesilelerle işadamlarını Afrika'ya yönlendirme gayreti içinde olduklarını kaydetti.
     Türkiye'nin Afrika'ya olan ticaretinin 2012 yılında 12 milyar dolar seviyesine ulaştığı bilgisini veren Demirtaş, "Küçük rakamları büyütmek kolay değildir, ticaretimiz artık belli bir olgunluğa geldi. THY'nin uçuşları da bizi çok destekliyor" şeklinde konuştu.
     Demirtaş, iki ülke arasında tarımsal ürünler, maden işletmesi gibi birçok alanda işbirliği olanağı bulunduğuna dikkati çekerek, Fall aracılığıyla Gine'deki ticaret odaları temsilcilerini İzmir'e davet etti, yapılacak toplantılarda işbirliğinin çeşitlendirilmesini daha kapsamlı ele alabileceklerini söyledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER