ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Mart 2014 Salı 20:18

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, İzmir'de


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Türkiye'de süt üretimini yüzde 100'e yakın oranda artırdıklarını belirtti.
Eker, İzmir programı kapsamında Ödemiş ilçesine geçerek Ziraat Odası önünde üreticilere seslendi.
Verimli topraklar üzerine kurulu İzmir'de tarımsal üretimi artırmak için 46 bin kayıtlı çiftçiye 1,7 milyar lira nakdi hibe desteği verdiklerini ifade eden Eker, 10 yıl önce Türkiye genelinde bir yılda 1,8 milyar lira destek ödenirken, bugün bu rakamın 10 milyar liraya çıktığını, 5 kat artış yakaladıklarını vurguladı.
Eker, tarımsal hasılanın da 23 milyar dolardan 62 milyar dolara çıktığını, bu rakamlarla Türkiye'nin Avrupa birincisi olduğunu dile getirerek, sağlanan başarıya rağmen alınması gereken mesafenin bulunduğunu, eksiklerin giderilmesi için yoğun çaba harcadıklarını dile getirdi.
Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında ülke genelinde kurulan 4 bin 773 tesisten 119'unun İzmir'de olduğunu aktaran Eker, Ödemiş'in de süt üretimiyle ön plana çıkan bir ilçe olduğuna dikkat çekti.
Eker, şöyle konuştu:
"Türkiye'de süt üretimini yaklaşık yüzde 100 oranında artırdık. 8,4 milyondan 17 milyon tona çıkardık. İzmir'de 1,4 milyon tonluk süt üretiminin yüzde 32'si Ödemiş ilçesinde yapılıyor. Ödemiş'e 85 milyon lira çiğ süt desteği verildi, 52 milyon lira yem bitkileri desteği ödendi. Hükümetimiz döneminde ilçedeki 5 bin 800 çiftçiye 250 milyon lira karşılıksız hibe desteği verildi.
Biz hayvancılığı çok önemsedik. 10 sene önce devlet 1,8 milyar lira tüm tarıma destek veriyordu, bunun sadece yüzde 4'ü yani 83 milyon lira hayvancılığa gidiyordu. 2013'de bu rakam 2 milyar 750 milyon lira oldu."
Bakan Eker, daha sonra Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yüzde 50 hibe desteğiyle kurulan bir süt ürünleri tesisinin açılışını yaparak tesiste incelemelerde bulundu.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER