ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:32

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Diyarbakır'da


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çözüm süreciyle ilgili "Hepimizin bu riski alan, bütün gövdesini ve siyasetini bu işe bağlayan hükümete yardımcı olması gerekiyor" dedi.

Bakan Eker, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Sanayi Sitesi tapu dağıtım töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin bir süreçten geçtiğini ve bu süreçle Türkiye'nin 90 yıllık tarihinin belki de en önemli günlerini yaşadığını söyledi.

Acılı günleri, problemleri geride bırakma ve bir çözüm, barış, kardeşlik, helalleşme ortamına girmek için çaba sarf edildiğini belirten Eker, "Hepimizin bu riski alan, bütün gövdesini, siyasetini bu işe bağlayan hükümete yardımcı olması gerekiyor. Hepimiz destek olacağız. Destek olacağız ki çözüm süreci başarılı bir şekilde amacına ulaşsın. Bu mesele, barış içinde hedefine ulaştığında, kalkınmayla ilgili bütün meseleler çözülür. Ancak burada hepimiz gayret göstereceğiz. Fedakarlık göstereceğiz. Hakkın ve doğrunun yanında olacağız" diye konuştu.

Silvan Barajı projesinin ilçenin ekonomik kalkınmasında önemli bir yere sahip olacağını anlatan Bakan Eker, şunları söyledi:

"Bu projeye sahip çıkmamız lazım. Bunun biran önce tamamlanmasını sağlamalıyız ki burada işsiz kalmasın, refah artışı olsun. Barajın tamamlanması bölgede üretimin ve hayvancılığın artmasına yarar sağlayacak. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bakanlık olarak, hükümet olarak bu desteği kardeşlerimize vereceğiz."

Silvan Yem Fabrikası'nın açılışına da katılan Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada, ilçenin ilk yem fabrikasının, bakanlığın yüzde 50 hibe desteğiyle yapıldığını söyledi.

Silvan'da 2007 yılından bu yana küçük ve büyükbaş hayvancılıkta 3-4 kat artış olduğunu kaydeden Bakan Eker, "Büyükbaş hayvan 12 binden 42 bine çıktı, küçükbaş ise 15 binden 70 bine çıktı. Yaylaların açılmasıyla bu sayı daha da artacaktır. Sadece üretim değil, üretimle birlikte tarıma ve gıdaya dayalı sanayi de gelişecektir, fabrikalar açılacaktır" ifadelerini kullandı.

Bakan Eker daha sonra Kazandağı köyüne bağlı Tarımova mezrasını ziyaret ederek, vatandaşların sorunlarını dinledi. Köy meydanındaki bir leylek yuvası önünde fotoğraf çektiren Bakan Eker'e vatandaşlar, tandır ekmeği ikram etti.

Bakan Eker'e Vali Mustafa Toprak, AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat ve Kaymakam Yunus Sezer de eşlik etti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER