ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 10:49

Gıda sektörüne Ramazan denetimi

Gıda sektörüne Ramazan denetimi


Ramazan ayının gelmesiyle birlikte gıda denetimleri sıklaştı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sivas il Müdürlüğü ekipleri, ilk bir hafta içinde 100’e yakın işyerinde denetim gerçekleştirdi. İşyerlerinde titizlikle yürütülen çalışmalarda 3 işyerine bin 87 ile 12 bin 801 TL arasında cezai işlem uygulandı.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Ramazan ayı ile birlikte gıda üreten işyeri üzerinde denetimlerini sıklaştırdı. İl Müdürü İhsan Aslan, yaptığı açıklamada, ekiplerin gece gündüz çalıştığını belirterek, vatandaşların sağlığı ile kimsenin oynayamayacağını söyledi. Ramazan ayında ekmek ve unlu mamul ile tatlı ve dondurma üreten işyerlerine denetimlerin yoğunlaştığını kaydeden Aslan, denetimlerin artarak devam edeceğini ifade etti. Bakanlığın programı çerçevesinde belirli miktarda işyerinin denetlenmesinin istendiğini anlatan İl Müdürü İhsan Aslan, “Biz ilk 6 ayda 2 bin 100 işyerini denetledik. 129 işyerine ceza uyguladık.” dedi.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Aslan, işyerlerini öncelikle uymaları gereken kurallar konusunda bilgi vererek yol gösterdiklerini, daha sonraki denetimlerde ise cezai işlem uygulanacağını anlattıklarını vurgulayarak, hatalarda ısrar edenlere ceza uyguladıklarının altını çizdi. Denetim konusunda diğer illere göre oldukça mesafe aldıklarını dile getiren Aslan, “Alo Gıda 174 hattı ile gelen şikâyetleri aktif bir şekilde değerlendiriyoruz. Vatandaşlar yoğun olarak 174’ü arayarak duyarlı olduklarını gösteriyor.” şeklinde konuştu.

    Ramazan ayında gıda üretimi yapan işyerlerine yönelik yapılan denetimlerde 100 işyeri denetlendiğini belirten İhsan Aslan, şöyle devam etti: “Bu işyerlerinde uygunsuz olan 3 işyerine cezai işlem uygulandı. Denetimler sonrası uygunsuz işyerlerine bin 87 TL ile 12 bin 801 TL arasında ceza uygulanıyor. Ceza kesildiği anda güvenli gıda bilgi sistemine geçer, hiçbir yerden müdahale olamaz. Üretim yerini denetlerken, işyerinin dağıtım yaptığı tüm perakende noktaları denetlemiş oluyoruz. İlk hafta denetimimiz bu şekilde, denetimler Ramazan nedeniyle daha da sıklaştı. Vatandaşlar, güvenle gıda tüketebilir.” 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER