ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 09:34

Gezi Parkı'na sağduyu ile yaklaşan ünlüler

Gezi Parkına sağduyu ile yaklaşan ünlüler

Gezi'deki eylem 14. gününe girerken birçok sanatçı destek verdi. Bir kısmı da sessiz kaldı. O sanatçılardan Ajda Pekkan, "Neredeyse linç edecekler" diye tepki gösterdi.


Aralarında Süperstar Ajda Pekkan'ın da bulunduğu ünlü isimler, Gezi Parkı olaylarına sessiz kaldıkları için baskıya uğradıklarını söylediler. Ajda Pekkan, Gezi Parkı eylemleri başladıktan sonra twitter sayfasından konuyla ilgili hiçbir yorum yapmayınca tepki gördü. Sanatçının hayranları, eylemle ilgili olarak twit atmayıp, 12 Haziran'daki Ankara konserini iptal ettiğini açıklayan Süperstar'ı olaya karşı duyarsız kalmakla suçladı. Hatta hayranları forum sitelerinden Pekkan'a ağır ithamlarda bulundu. Birçok seveni, "Konu hakkında yorum yapmazsan hayranlıktan istifa edeceğim. 

Direnişle ilgili tek bir söz bile etmiyorsan yazıklar olsun" yorumları yaptı. Eleştiriler karşısında Pekkan, "Gezi Parkı'nda yaşananlarla ilgili tavır almayan sanatçılar neredeyse linç edilecek. Ben tavır almak kadar tavır almadım da. 'Gezi Parkı korunsun' demek kadar, 'Topçu Kışlası yapılsın' demenin de demokratik bir hak olduğunu düşünüyorum. Bu saatten sonra gidip orada görünmek ve poz vermenin de çok samimi olacağını düşünmüyorum" açıklamasını yaparak olaylarla ilgili görüşünü ifade etti.

BAŞBAKAN'LA GÖRÜŞECEK

Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Başbakan Erdoğan'l a görüşme talebinde bulunan Hülya Avşar olumlu yanıt aldı. Avşar önümüzdeki günlerde Başbakan'ı ziyaret edecek. Hülya Avşar, önceki akşam Tarabya'da akşam yemeği yedi. Yemek sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Avşar, Gezi Parkı olaylarıyla ilgili twitter'dan mesaj gönderdiği Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini söyledi. Başbakanlıktan kendisine geri dönüş olduğunu belirten Avşar, "Ne olacağını önümüzdeki hafta açıklayacağım. Bir görüşme olacak" dedi.

ORTA YOLUNU BULMALIYIZ

Hülya Avşar, "Gezi Parkı ziyaretinde bulunacak mısınız" sorusuna ise, "Sanatçı olarak oraya gitmenin doğru olduğunu düşünmüyorum. Sanatçının her zaman yapıcı olması gerekir. Bir taraf olmaktan çok barıştan yana olması gerektiğini düşünüyorum. Onun için gitmiyorum ama onlara da hak vermiyor değilim. Sonuna kadar arkalarındayım. Bunun bir orta yolunu bulmak zorundayız" yanıtı verdi.

Şarkıcı-yönetmen Mahsun Kırmızıgül'den de eylemlerle ilgili mesaj geldi. Twitter'da "Havalimanı, 3. Köprü, Kanal İstanbul, metro, metrobüs, ve tüneller istemeyen gericilerin yanında yer almam mümkün değil. Umarım sağduyu kazanır. Herkes bu olaylardan dersler çıkartarak yeniden birbirine dostça kardeşçe sarılır. Umarım her şey çözülür. Çok konuşmak doğru değil. Önemli olan insanların adil ve özgürce yaşamalarıdır" yorumu yapan Mahsun Kırmızıgül, Başbakan Erdoğan ile görüşmek istediğini de açıkladı.

Şarkıcı Murat Boz da Gezi Parkı olaylarıyla ilgili hiçbir yorum yapmaması nedeniyle 'duyarsızlıkla' suçlandı. Boz, bunlara açıklamasında şöyle yanıt verdi: "Doğanın yanında olduğum tüm projeler ve bu konuya olan hassasiyetim elbetteki Gezi Parkı'nda kesilmek istenen asırlık ağaçlar için de geçerlidir. Ben sanatçı kimliğimin ötesinde, bir insanım ve insanlığın, doğanın zararına olan her türlü eylem ve icraatın karşısındayım. Fiziğimdi, arabamdı derken olay benim 'insanımıza yapılan olumsuz müdahalelere duyarsızlığıma' kadar dayandı. Sessizliğimi kabulleniş olarak yorumlayan ve beni tanıyan tanımayan onca insanımıza duyarsız sanatçı gibi servis eden bir takım basın kuruluşlarının iyi niyetle bağdaşmayan davranışlarına mahal vermeyeceğim. Böyle hassas dönemlerde daha itidallı ve sağduyulu olmamız gerekirken söylemediğim şeyleri söylemişim gibi yansıtan ve bu olaylarla ilgili alenen ve sorumsuzca 'ilgilenmiyormuşum' gibi yansıtmaya çalışan yine bu bir kısım basın ve bu üzücü olayları fırsat bilip beni hedef gösteren bir takım insanlara itibar etmemenizi rica ediyorum."

DİYALOG ÇAĞRISI

Marmara Bölgesi'nin Akil İnsanlar Grubu'nda yer alan Hülya Koçyiğit de barış sürecinde bu tarz olayların yaşanmasından ötürü çok büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Koçyiğit, "Umutla yürüyen barış sürecinde gençlerin Gezi Parkı'nın korunması adına başlattıkları demokratik masum protestoları polis tarafından gazla ve şiddetle engellenmeye çalışıldı. Bu haksızlık karşısında büyük bir direniş evrildi. Maalesef illegal örgütlerin işin içine sızmasıyla şiddet olayları yaşandı. Barış sürecinde böyle olayların yaşanması üzücü. Mesele barışçıl bir diyalogla çözümlenebilirdi" yorumunu yaptı.

Gezi Parkı eylemlerine sık sık destek veren Kenan Doğulu, twitterda 2 milyona yakın takipçisine sağduyu mesajları verdi. Doğulu, twitter hesabında "Küfür yok, polis taşlamak yok, sadece hakkınızı arayın medenice! Provakatörlere dikkat' yazarak herkesin direnişini demokratik bir ortamda yapmasını istedi.

Türk Rap müziğinin önde gelen isimlerinden Sagopa Kajmer takma isimli Yunus Özyavuz ise "Ben ilk başta ağaçların gaddarca kesilmesine tepki vermiştim sonra iş çirkinleşti. Neyin özgürlük mücadelesi bu? Kollarına pranga takan mı varmış? Ben hiçbirinin samimiyetine inanmıyorum. Kabul etmeliyiz ki birçok terör örgütü provakatörü de sizlerle yan yana kol kola parkta caddede geziyor" diye yazdı. Karadenizli türkücü İsmail Türüt geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında sağduyu çağrısı yaptı ve "Demokratik hak haktır, yürüyeceksin. Ben protesto yanı olan bir adamım. Bu işleri de çok severim. Tasvip ettiğim yanları var ama hiç hoşlanmadığım yanları da var. Kırıp dökerek olmaz. Orada yokum" açıklamasında bulundu.

DOĞA TAMAM AMA...

Şovmen Mehmet Ali Erbil de, "Gezi Parkı'nda ağaçların kesilmemesi için günlerdir orada nöbet bekleyen insanların direnişine destek veriyorum ancak bu demek degildir ki ortalığı yakıp yıkan insanların canına malına kastedenleri destekliyorum. Aksine demokratik halkın birbirlerinin görüş ve düşüncelerine saygı duymaları gerektiğini düşünüyorum. Ve tüm Türk halkını sağduyulu olmaya davet ediyorum" dedi. Şarkıcı Alişan da "Amaç doğayı korumaksa hep birlikteyiz. Ama amaç politik birtakım eylemlere girmekse, ülkede kaos yaratmaksa ben bu işte yokum. Hiçbir zamanda olmayacağım. İnsanları sağduyulu olmaya davet ediyorum. Sakin ve birbirimize saygı duyarak sorunlarımızı çözebiliriz" diye konuştu.

Hande Yener ise yaratılmaya çalışılan hiçbir tarafta olmayacağını belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Tabi ki doğayla ilgili her konudaki hassasiyetimiz ortaya çıkmakta ve bir ağaçın kesilmesi bir dalın kırılması bile beni derinden etkilemektedir. Bu sebeple her zaman olduğu gibi bir doğanın yaşamın ve yaşam haklarının yerine getirilebilmesi için de üzerime düşeni yapmaya hazır olmakla birlikte, yaratılmaya çalışılan hiçbir taraf ve bunlara ait organizasyonlarda yer almadığımı almayacağımı tek tarafın benim için, sevgi barış ve doğa yolundan geçtiğini sevgilerimle bildiririm." 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER