ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Haziran 2013 Pazartesi 14:57

Gezi Parkı protestolarına iş dünyasından tepki


Ticaret ve Sanayi Odası başkanları, Gezi Parkı protestolarının ekonomiye ve esnafa zarar verdiğini belirterek, eylemcilerden protestodan vezgeçmelerini, fikirlerini kavgasız bir ortamda dile getirmelerini istedi.
Son zamanlarda Türkiye'de kardeşi kardeşe karşı getirmek isteyenlerin olduğunu belirten Gaziantep Sanayi Odası Meclis Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, ülkedeki istikrar ortamına zarar verecek davranışlardan uzak durulması gerektiğini söyledi.
Taksim Gezi Parkı'nda başlayan ve yurda yayılan eylemlerin esnafa ve ülkenin tümüne zarar verdiğini belirten Konukoğlu şunları söyledi:
"Ağaca zarar vermek istemeyen, polise de zarar vermez. Bu tür eylemler Türkiye'ye ciddi zarar veriyor. Bu iş çevrecilikten çıktı. Provokasyonları gelmemek lazım. Gerekli mesajlar alındı, eylemleri daha fazla sürdürmenin anlamı yok. Türkiye'nin gündeminin değişmesi lazım. Eylem kaosa dönüşmemeli. Bu iş çevrecilikten çıkıp ideolojiye dönüştü. Kendini bilen bir çevreci polise taş atmaz. Eylemcilerin içinde kendini bilen insanlarda var. Bunların da artık çekilmesi lazım, provokasyona meydan vermemek lazım. "
- Erzurum
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Lütfü Yücelik demokratik taleplerle başlayan Gezi Parkı eylemlerinin artık ülkeye zarar verdiğini belirtti.
Ülke genelinde yapılan gösterilerin ekonomiye zarar verdiğini, tarafların sağduyulu davranması gerektiğini ifade eden Yücelik, şunları kaydetti:
"Kötü niyetli çevreler tarafından istismar edilen bu eylemler farklı alanlara çekilmek isteniyor. Bu gelişmelerin ülkemiz üzerinde kötü emelleri olanlara hizmet ettiğini üzülerek müşahede ediyoruz. Dünyanın bakışlarının Türkiye üzerine yoğunlaştığı bir dönemde huzura, istikrara ve güven ortamına her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Şiddet, hiçbir şeyi çözemediği gibi sorunları içinden çıkılmaz hale getirir. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğinin tehlikeye sokacak, esnafın, tüccarın mağduriyetine yol açacak ve kamu mallarına zarar verecek hiçbir hak arayışı meşru gösterilemez. Samimi olarak taleplerini dile getirmek isteyen vatandaşlarımız demokrasi içinde, demokratik kurum ve kurallara saygılı olarak hareket edilmelidir. Ümit ediyoruz ki bütün bu yaşananlar en kısa zamanda ülkemizin ve insanımızın daha fazla mağdur olmasına yol açmadan sağduyulu bir şekilde sona erdirilir."
- Kahramanmaraş

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük bölgede ve Türkiye'de özellikle son zamanlarda huzurlu bir ortamın dikkat çektiğini belirterek, bunu kaldıramayan dış güçlerin bulunduğunu söyledi.
Gezi Parkı protestolarını anlamaya çalıştıklarını belirten Karaküçük şöyle devam etti:
"Elbette çevreye duyarlıyız ve demokratik kurallar içerisinde yapılan eleştirileri de doğru buluyoruz. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bu tür çatışmalar Türkiye'yi bir yere götürmez. Diğer yandan Taksim'deki ve diğer illere de yayılan gösterilerin çevreci eylemden çıkıp hükümete yönelik bir protestoya dönüştüğünü görüyoruz. İnsanlar şiddete başvurmadan fikirlerini söyleyebilirler. Türkiye 10 yılda önemli mesafe aldı. Dolayısıyla bu tür girişimler ülkenin kazanımlarına da zarar veriyor. Olayın kötü niyetli kişilerce kullanılıdığını düşünüyorum. Bazı çevreler, faiz lobisi, dış güçler Türkiye'nin yükseklen trendine zarar vermek için bunu kullanıyor. Ama Türkiye güçlü bir ülke ve bunu atlatacaktır. Türkiye artık açık denizlerde yüzüyor. Ufak tefek dalgalanmalar olmuş önemli değil."

- Ardahan
Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Kemalettin Öztürk, "Olayla ilgisi olmayan esnafın zarar görmesi bizim ekonomimizi ve ülkenin ekonomisini olumsuz etkiliyor" dedi.
Öztürk, Taksim Gezi Parkı olaylarının mağdurunun esnaf olduğunu belirterek şöyle devam etti:
"Kargaşa, kavga, savaş, kaos gibi durumlardan kimse karlı çıkmaz. Olaylarda en çok zarar göreni esnaf olmuştur. Üzüldüğümüz noktada budur. Olayla ilgisi olmayan esnafın zarar görmesi bizim ekonomimizi, ülkenin ekonomisini olumsuz etkiliyor. Esnafın zarar görmesi, ülkenin ekonomisinin zarar görmesi demek, dolayısıyla bizim zarar görmemiz demektir. Çünkü bu bizim cebimizden çıkacak bir zarardır."
- Kars
Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Metin İzkübarlar, "Kamu ve esnafın malına zarar veren olaylara karşıyız" dedi.
İzkübarlar, son günlerde ülke genelinde yaşanan eylemleri desteklemediklerini belirterek, "Kamu ve esanfın malına zarar veren olaylara karşıyız. Türkiye genelinde olaydan zarar gören esnafların zararının karşılanması için genel başkanımızın bir çalışması var. Oradaki zararın giderilmesi için hükümetin destek vermesini istiyoruz. Bu konuda destek bekliyoruz" dedi.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER