ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2014 Perşembe 14:53

Gezi Parkı odaklı gelişmelerle ilgili dava


Tokat'ta, Gezi Parkı odaklı gelişmeler kapsamındaki izinsiz gösterilere katıldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 138 kişinin yargılanmasına başlandı.
Tokat 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nin salonunun küçük olması nedeniyle Ağır Ceza Mahkemesi salonunda yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan 138 kişiden 92'si ile sanık avukatları katıldı.
Duruşmayı, CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün de takip etti. Kimlik tespitinin ardından, sanıkların savunmaları alındı. Sanıklardan Abdurrahman Öz, çiftçilikle uğraştığını belirterek, "Köyden geldim, eylemi gördüm, parasızlık da canıma tak etmişti. Hiçbir taşkınlık yapmadan eyleme katıldım" diye konuştu.
Öz, "Şeriatın kestiği parmak acımaz. Ülkemin vereceği cezanın ertelenmesini istemiyorum. İşim gücüm de yok, verilen cezayı kabul ediyorum" dedi.
Salondaki diğer sanıklar, bu sözlerin ardından Öz'ü alkışladı.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Tokat İl Başkanı Doğan Koç ise salonda görevli polisler dışarı çıkmadığı takdirde ifade vermeyeceğini söyledi. Diğer sanıkların da Koç'a destek vermesi üzerine duruşmaya ara verildi.
Sanıkların, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER