ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ağustos 2013 Perşembe 00:33

Gezi Parkı odaklı gelişmeler


İzmir'de Gezi Parkı odaklı eylemlere katıldığı iddiasıyla düzenlenen operasyonlarda tutuklanan 8 kişi hakkında 17'şer yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Cumhuriyet savcısı Zafer Kılıç tarafından hazırlanan iddianame, İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi. 40 sayfalık iddianamede, Taksim Gezi Parkı odaklı gelişmeler sonrası İzmir'de protesto eylemlerinin sol grupların öncülüğünde başladığı, polisle çatışma ortamının oluşması üzerine eylem yapmak için fırsat kollayan terör örgütlerinin de grupların içerisine girdiği ve yönlendirmeye çalıştıkları bildirildi.
Bazı kişilerin, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda eylemlere aktif bir şekilde katıldıkları belirtilen iddianamede, bu kişilerin baskı, cebir, terör ve şiddet yöntemlerini kullanarak güvenlik güçlerine ve araçlarına, diğer kamu kurum ve kuruluşlarına saldırıda bulundukları, halkı galeyana getirerek isyana ve başkaldırıya yönlendirdikleri, başta Göztepe ve Karşıyaka olmak üzere diğer spor takımı taraftarları ile masum vatandaşları da kendi örgütsel amaçları doğrultusunda kullanarak yönlendirdikleri ve provoke ettikleri kaydedildi.
İddianamede, şu ifadelere yer verildi:
"Terör örgütlerinin, legal zırha bürünmüş açık alan faaliyetlerini bir vitrin olarak kullanmak sureti ile mensuplarını şiddet içerikli eylemlerde birer militan olarak alanlara sürerek başkaldırı, isyan türü eylemler düzenlemeleri yönünde talimatlar verdikleri, masum isteklerle alanlara çıkan vatandaşlarımızın aralarına sızarak kendilerini kamufle ettikleri, büyük halk kitlelerinin içerisinde mensup oldukları terör örgütlerinin propagandasını yazılı sözlü ve şiddet içerikli eylemlerle gerçekleştirdikleri tespit edilmiştir.
Gezi Parkı protesto eylemlerinin arkasına sığınılarak şiddet yaygınlaştırılarak kaos ortamı oluşturulmaya çalışıldığı, vatandaşlarımızın güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirilmeye çalışıldığı, yağma, kundaklama, taşlı sopalı saldırı, linç girişimi eylemlerinin yoğun olarak arz ettiği eylemlerde başta TKP/ML, MKP ve DSİH terör örgütleri olmak üzere birçok terör örgütünün yapılanmalarında faaliyet gösteren şahısların ön saflarda yer aldığı ve şiddeti körükledikleri belirlenmiştir."
Olaylar kapsamında İzmir'de 1'i ağır olmak üzere, 64 polis memurunun yaralandığı, 247 ayrı mala zarar verme olayı yaşandığı belirtilen iddianamede, eylemler sırasında, sosyal medyada olaylarla ilgili yalan bilgi ve olayların abartılarak verilmesi suretiyle halkın tahrik edilmeye çalışıldığı, bazı grupların yoğun şekilde ajite edilerek Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti aleyhine isyana teşvik edildiği, bazı çevrelerin ve uluslararası basın kuruluşlarının eylemleri abartarak ve çarpıtarak dünyaya servis ettikleri, Türkiye'de halk ayaklanması çıktığına dair oldukça taraflı ve yanlış haberlere yer verdikleri ve dezenformasyonda yol açtıkları bilgilerine yer verildi.
Olaylar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, ele geçirilen belgeler, bilgiler doğrultusanda TKP/ML terör örgütünün talimatları ile eylemlere katılan V.Y, İ.K, E.K. K.İ. O.A. E.İ. O.Ö. ve İ.U'nun yakalandıkları, bu kişilerin "Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahla Katılarak İhtara Rağmen Dağılmama", "Görevi Yaptırmamak İçin Direnme", "Terör Örgütü Üyesi Olmamakla Birlikte Terör Örgütü Adına Suç İşlemek" olaylarına karıştıklarının tespit edildiği kaydedildi.
İddianamede, tutuklu 8 kişinin TCK'nın ilgili maddeleri gereğince toplam 17'şer yıl hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
Tutuklu 8 kişinin yargılanmasına eylül ayında başlanacağı öğrenildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER