ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 15:52

Gezi Parkı odaklı gelişmeler


Sabah saatlerinde pankart ve afişleri indirmek üzere Taksim Meydanı'na giren polisin, Cumhuriyet Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi (AKM) çevresindeki güvenlik önlemi devam ediyor.
Gezi Parkı'ndaki eylemcilerin büyük kısmı, parkın merdivenlerinde durarak, çevreyi izliyor.
Meydan'ın Elmadağ tarafında barikat oluşturan göstericiler, polise taş ve bilyelerle saldırılarda bulunuyor. Polis, eylemcilere biber gazı ve tazyikli su ile karşılık veriyor.
Elmadağ'dan Taksim Meydanı'na giden yolda, göstericilerin attığı molotofkokteyli nedeniyle bir araç yanmaya başladı.
- Barikat kaldırma çalışmaları devam ediyor
Polisin İstiklal Caddesi'nden Gezi Parkı'na geçişine izin verdiği grup, bir müddet sonra İstiklal Caddesi girişinde hat oluşturarak, giriş-çıkışları engellemeye çalıştı. Vatandaşların tepkisi üzerine gruptakiler bu girişimlerine son verdi.
Taksim Meydanı civarında polisin barikatları kaldırma çalışmaları ise devam ediyor.
Bu arada, AKM'ye girişlere izin verilmezken, eylemcilerin molotofkokteylli saldırıları nedeniyle Taksim Meydanı çevresindeki işyerleri kapalı tutuluyor.
- "Taksim Dayanışması"nın açıklaması
Öte yandan kendilerine "Taksim Dayanışması" adını veren bir grup, olaylara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Gezi Parkı merdivenlerinde açıklama yapılacağı duyurusu üzerine bazı eylemciler bu alanda toplandı. Yapılan açıklamada "Parkına ve yaşamına sahip çıkanlarla ,polisi karşı karşıya getirmekten vazgeçin" çağrısında bulunuldu.
Açıklamanın yapıldığı sırada, Gümüşsuyu'ndaki bir başka grubun havai fişek ve sis bombalı saldırısı üzerine polis müdahalede bulundu. Polisle eylemciler arasında kısa süreli arbede yaşandı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER