ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 14:04

Gezi Parkı odaklı eylemler hakkında açılan dava

Gezi Parkı odaklı eylemler hakkında açılan dava

Antalya'da, Gezi Parkı odaklı eylemlere katıldığı iddiasıyla 170 kişi hakkında açılan dava, görülmeye başlandı.


Antalya'da, Gezi Parkı odaklı eylemlere katıldığı iddiasıyla 170 kişi hakkında açılan dava, görülmeye başlandı.

"Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa aykırı davrandığı" iddiasıyla haklarında dava açılan sanıklar, Meltem Mahallesi'nde toplanarak slogan atarak Antalya Adliye Sarayı önüne geldi. Yoğunluk nedeniyle adliye önünde polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin küçük olması nedeniyle adliyenin konferans salonunda yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan 170 sanık ve avukatları katıldı. Duruşmanın, sanıkların kimlik tespitiyle gün boyu devam etmesi bekleniyor.

İddianame

İddianamede, İstanbul'da başlayan Taksim Gezi Parkı odaklı eylemlerine yönelik polis müdahalesini protesto etmek amacıyla 1 Haziran 2013 Cumartesi günü saat 00.10'da, yaklaşık 100 kişilik grubun Cumhuriyet Meydanı'nda toplandığı, daha sonra sayıları bin kişiye ulaşan grubun "Diren Gezi Parkı" yazılı pankart ile AK Parti İl binasına yürüyüşe geçtiği belirtildi.

Olaylarda 20'ye yakın polis memurunun taşlanıp dövüldüğü, 20 polis aracı, 1 toplumsal olaylara müdahale aracı ile 3 polis kulübesinin tahrip edildiği bildirilen iddianamede, ayrıca çeşitli kamu malları ve çevreye zarar verildiği anlatıldı.
Sanıkların, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet" ve "Emniyet görevlilerine direnmek" suçlarından 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER