ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 11:55

Gezi olayları, asayiş haberlerine damgasını vurdu


Interpress’in 2013 yılı ilk 6 aylık dönemini kapsayan asayiş haberleri raporuna göre; yıllardır gündemin zirvesinde olan terör olaylarında düşüş yaşandı. Hırsızlık ve gasp haberleri ile kazaların gündeme daha fazla geldi. Sürecin son ayında ise gündeme Gezi Parkı olaylarının damga vurduğu belirlendi.

Medya takip ajansı Interpress’in yaptığı araştırmaya göre; bu yılın ilk altı ayında basında yayınlanan asayiş haberlerinin yüzde 20 artarak toplam 283 bin 247 adete ulaştı. Gezi Parkı olaylarının damga vurduğu asayiş haberleri, yazılı basında 28 bin 905 haber ve köşe yazısında yer aldığı tespit edildi.

Araştırmaya göre, 2013 yılı ilk altı ayında terör başlığı altında çıkan PKK, çatışma, operasyon ve şehit konulu haber ile yazıların yarı yarıya düşüş göstererek 24 bin 753’e gerilediği belirlendi.

HIRSIZLIK VE GASP HABERLERİ TIRMANIŞTA

Yılın ilk yarısında asayiş haberleri içinde hırsızlık ve gasp konularının yükselişte olduğu ve şimdiye kadar yazılı basında toplam 22 bin 445 adet haberinin yayınlandığı saptandı. Aynı dönemde 18 bin 294 kaza haberi yayınlanırken, bu haberler içinde ilk sırada 10 bin 490 haberle trafik canavarının yol açtığı kazaların yer aldığı ortaya çıktı.

Yazılı basında gıdadan akaryakıta, sigaradan ilaca, tarihi eserden tıbbi malzemeye kadar pek çok farklı konuda toplam 16 bin 434 adet kaçakçılık haberinin yayınlandığı tespit edildi. Ayrıca 15 bin 624 cinayet haberi sayfalarda yer alırken, 7 bin 384 adet intihar ve 2 bin 833 adet de yaralama haberi de yayınlanmış.

CİNSEL SUÇ İLE KADINA ŞİDDET HABERLERİNDE ARTIŞ

Yazılı basında yayınlanan asayiş haberleri içinde yılın ilk yarısında en çok artışın cinsel suçlar üzerine olduğu saptandı. cinsel suçlar hakkında toplam 8 bin 739 haber yayınlandığı tespit edilirken, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10’luk bir artış olduğu görüldü. Kadına şiddet haberlerinin de son altı ayda 1.100 haberi aştığı aynı araştırmada ortaya çıktı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER