ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Kasım 2013 Salı 13:35

Gezi eylemcisi 5 sanık beraat etti


Gezi Parkı olaylarına katıldıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 5 sanık ilk duruşmada delil yetersizliğinden beraat etti.

İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya haklarında dava açılan Ali Polat, Talip Söylemez, Ferdi Turhan, Alper Kırıcı ve Armağan Altun katıldı. Tutuksuz sanıklar suçsuz olduklarını savundu. Sanık Ali Polat, Taksim’de eyleme katıldığını ve daha sonra evine gitmeye çalıştığı sırada Kabataş’a doğru giderken olayların içinde kaldığını ileri sürdü. TOMA’nın arkasında bulunan polislerin kendisini çağırdığını anlatan Polat, “Polisleri görünce yolumu açabileceklerini ve bu karışıklıktan kurtarabileceklerini düşündüm.” dedi. Gözaltına alındığını söyleyen Polat, “Eğer taş atıp kamu mallarına zarar verenler varsa provakatör kişilerdir.” ifadelerini kullandı.

Sanık Talip Söylemez, Gezi Parkı’nda gezdikten sonra Dolmabahçe’ye doğru indiğini, bu sırada bazı kişilerin TOMA’ya taş attığını gördüğünü anlattı. Bu kişileri uyardığını belirten Söylemez, su sıkılmaya başlayınca kendisinin de kaçtığını, bu sırada polislerin yakaladığını belirtti.

Diğer sanıklar da suç teşkil eden bir eylemde bulunmadıklarını savundu. Başbakanlı Ofisi’ne baskın yapılmasının mümkün olmadığını ileri sürdü. Sanıklar beraat kararı verilmesini talep etti.

Sanık avukatı Serkan Günel, iddianamenin soyut iddialara dayandığını öne sürdü. Günel, “Fotoğraflarda araç ve kamu mallarının zarar gördüğü belirtilmiş. Kim tarafından nasıl zarar gördüğü anlaşılmamaktadır. Bizim soyut iddiamıza göre de göstericilerin arasına katılan provakatörler ya da sivil polisler tarafından araçlar ve kamu mallarına taş atılarak olaylar provake edilmiş ve bu boyuta ulaşmıştır.” dedi.

Savunmaların ardından mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle 5 sanık hakkında da beraat kararı verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER