ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Eylül 2013 Salı 18:48

Gezi eylemcilerine destek için gelenler Kocaoğlu'nu protesto etti


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun suç örgütü elebaşı zanlısı olarak yargılandığı 129 sanıklı belediyede yolsuzluk davasının bugün görülen duruşmasında protesto şoku yaşandı. CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Oğuz Oyan, Hülya Güven ve Mustafa Moroğlu, bürokratlar ve çok sayıda kişinin seyrettiği duruşmada mahkeme heyeti, sanık avukatlarının bütün taleplerini reddetti. Kocaoğlu, duruşma sonunda adliye dışında basın açıklaması yapmak istedi. Gezi Parkı olayları davası sanıklarına destek vermek için adliye önünde bulunan çok sayıda kişi ise slogan atarak açıklamayı engelledi. Eylemciler, "İZELMAN işçisi yalnız değildir" ve "İşçi düşmanı Aziz Kocaoğlu" şeklinde sloganlar attı. Başkan Kocaoğlu, slogan atan Gezi destekçilerine el salladıktan sonra aracına binerek adliyeden ayrıldı. Duruşma bitince CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ve İl Başkanı Ali Engin de adliyeye gelerek Kocaoğlu’nu yalnız bırakmadı.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davada Aziz Kocaoğlu ve diğer tutuksuz sanıklar hazır bulundu. Kocaoğlu'nun avukatı Ercan Demir, İZBAN tanıtım filminin yeniden çok yönlü incelenmesini talep ederek, “Eskişehir Üniversitesi olabilir. İstanbul’da Bilgi Üniversitesi ile birlikte Reklamcılar Derneği var. Buradan alınacak bir rapor olabilir. Uzman kişiler, karma olarak rapor verebilir.” diye konuştu. Duruşmada, belediyeye operasyonun başlamasına sebep olan ifadeleri veren isimlerin başında gelen Cem Cevahir Kiraz’ın talebi de gündeme geldi. Kiraz, mahkemeye verdiği dilekçede, "Mahkemede sağlıklı ifade veremedim. Yeniden dinlenmek istiyorum. Mahkemede baskı altındaydım." ifadelerini kullandı. Av. Demir ise, “Benimle görüşmek istedi. Bizim davamızla alakası yok. Bu süreçle onun alakası yok. Defalarca yüz yüze gelmek istedi. Telefonda sürekli gündeme getirdi. Kendisiyle bir kere görüştüm." dedi.

BÜTÜN TALEPLER REDDEDİLDİ

Avukatlar, bürokratlarla ilgili farklı taleplerde bulundu. Belediye Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç ve Şirketler Koordinatörü Hilmi Özen’in avukatları, Çankaya Katlı Otoparkı ile ilgili yeniden bilirkişi incelemesi talep etti. Ayrıca şal alımlarıyla ilgili bilirkişi incelemesi de gündeme geldi. Kararlar ve Tutanaklar Daire Başkanı Tülay Azeri’nin avukatı, bilirkişi ses analiz raporunda problem olduğunu söyleyerek yeni rapor alınması gerektiğini ifade etti. Mahkeme bütün talepleri reddederken ihbarcı Kiraz’ın yeniden dinlenme talebine de gerek görülmedi. Dosyaya bir katkısı olmayacağını gerekçe gösteren mahkeme heyeti, 90 saniyelik İZBAN tanıtım filminin Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden alınıp yine aynı üniversitenin İletişim Fakültesi Kitle İletişim Bölümü’ne gönderilmesi, beş kişiden oluşan bilirkişi heyetinde özel sektörden de kişiler bulunmasına karar verildi. Dava, 28 Kasım 2013 tarihine erteledi.

GEZİ PARKI EYEMCİLERİ, KOCAOĞLU'NU PROTESTO ETTİ

Sanık Aziz Kocaoğlu, mahkemeden çıkarken protestolar sebebiyle açıklama yapmakta zorlandı. Gezi Parkı eylemcilerine destek vermek üzere adliyeye gelen bir grup, o konuşurken, “Gezi tutsakları onurumuzdur” şeklinde slogan attı. Kocaoğlu da konuşmasını kısa kesmek zorunda kaldı. Ardından, "İZELMAN işçisi yalnız değildir" ve "İşçi düşmanı Aziz Kocaoğlu" diye slogan attılar. Bir açıklama yapan Başkan Kocaoğlu ise, “Hiçbir şey beklemiyorduk. 90 saniyelik tanıtım filmiyle ilgili bilirkişi raporu gelmediği için erteleneceğini biliyorduk. Dava ertelendi, sorun yok.” dedi. Davanın yerel seçimlere kadar sonuçlanmasını bekleyip beklemediği sorusuna ise, “Bilemiyorum.” cevabını verdi. Kısa açıklamasının ardından Kocaoğlu, adliye önündeki bekleyenlere el salladıktan sonra aracına binerek oradan ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER