ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Aralık 2012 Salı 13:48

Genetikçiler, kanseri tartışacak

Genetikçiler, kanseri tartışacak


10. Ulusal Tıbbi Genetik Kongresi 20–23 Aralık 2012 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi (UÜ) Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Kongre Başkanı UÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yakut, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Harvard Üniversitesi, National Institutes of Health (NIH) gibi dünyaca ünlü seçkin üniversiteler başta olmak üzere, Amerika ve Avrupa üniversitelerinden 13 misafir konuşmacının katılacağı kongrede, genetik bilimiyle ilgili son gelişmelerin ele alınacağını söyledi.

Toplam 430 bilim insanının katılacağı kongrede, özellikle kanser tedavisinde uygulanan genetik yöntemler başta olmak üzere, doğum öncesi tanı, kişiye yönelik tıp uygulamaları gibi güncel konularda yapılan uygulamalar ve yeni yöntemler de paylaşılacak.

Prof. Dr. Yakut, kongreyle ilgili şu bilgileri verdi: “10 yıl gibi kısa bir sürede gerek ülkemiz gerekse yurt dışında genetik alanında çalışan bilim adamlarının sayılarının artması ve bu alandaki başarılı çalışmalarına şahit olmak göğsümüzü kabartmaktır. Bu nedenlerle Kongre Düzenleme ve Bilim Kurulu Heyeti olarak önceliğimiz bu alanda yetişen ve geleceğimiz olan gençlerimizin kendilerini geliştirmelerine yönelik oldu. Bu amaçla ülkemiz ve dünyanın gelişmiş ülkelerinden genetik konularında güncel çalışmalar yapmakta olan bilim insanlarının konuşmacı olarak davet ettik.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER