ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 15:14

Genelkurmay’dan cinsel taciz açıklaması


Genelkurmay Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda görevli bir askeri personel hakkında, 24 Aralık 2012 tarihinde cinsel saldırı ve cinsel taciz suçları işlediği iddiasıyla yapılan şikayetler üzerine suç dosyası tanzim edildiğini, 24 Ocak 2013 tarihinde de Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nce anılan personelin tutuklanmasına karar verildiğini bildirdi.

Açıklamada, "Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yapılan soruşturma sonucunda cinsel saldırı ve cinsel taciz suçları işlediği iddiasıyla hakkında dava açılan personelin 08 Nisan 2013 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nden ilişiğinin kesilmesi üzerine, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Mahkemesince görevsizlik kararı verilerek dava dosyası İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiştir." denildi.

SIRINDA KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE

Genelkurmay ayrıca 26 Temmuz 2013 tarihinde, bir televizyon kanalında düzenlenen programda konuşmacı tarafından yapılan sınırda yapılan kaçakçılık iddiasının incelendiği bilgisini de paylaştı.
İnceleme ile ulaşılan sonuç şu şekilde ifade edildi: "Birinci Hudut Alayı Şimşek Hudut Karakolu sorumluluk sahasında kaçakçılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde yaşanması üzerine bölgede kaçakçılığı engellemek maksadıyla; 13 kilometre uzunluğunda 2x2 metrelik bir hendek açılmış, 1,2 kilometre uzunluğunda 2 metre yüksekliğinde perde beton duvar yapılmış, bölge personel ve zırhlı araçlarla takviye edilmiştir. Alınan bu tedbirler, bölgede kaçakçılık faaliyeti yapan şahıslar üzerinde olumsuz etki yaratmıştır. Anılan bölgede; 23 Temmuz 2013 tarihinde bir vatandaşımız, 25 Temmuz 2013 tarihinde ise Suriye uyruklu bir şahıs Türkiye’den Suriye’ye araçla geçmeye çalışırken açılan uyarı ateşleri neticesinde yaralı olarak ele geçirilmiştir. 25 Temmuz 2013 tarihinde, istihbarat kaynaklarından alınan bilgi neticesinde Tahtalı, Doğançay ve Duruca köylerinden kaçakçılık yapan bazı şahısların Şimşek Hudut Karakolu bölgesinde toplanarak olay çıkaracakları bilgisi alınmıştır. Bunun üzerine, bölgede toplanan 150-200 kişilik bir grup, zırhlı araçlarla ve mevcut personelle kontrol altına alınmış, kendilerine 1’inci Hudut Alay Komutanı tarafından konuşma yapılmış, toplanan kalabalık yapılan konuşma neticesinde olaysız bir şekilde dağılmıştır. Olaya sebebiyet veren şahıslar Suriye tarafından gelen şahıslar olmayıp, vatandaşlarımızdır. Bu şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER